Přejít na obsah

Najít lékaře mají lidem zdravotní pojišťovny

zpět
7.2.2008

Dlouho jste nebyli u praktického lékaře, protože jste ho nepotřebovali a vlastně vůbec nevíte, kam patříte? V takovém případě by vám zdravotní pojišťovna měla najít lékaře nebo zubaře, prostě odbornost, kterou potřebujete. "Zdravotní pojišťovny by se o svého klienta měly po této stránce postarat," říká ministr zdravotnictví Tomáš Julínek...

Lidé to ale nevědí a jen velmi zřídka této možnosti využívají.

„To je špatně. Pojišťovny nasmlouvávají pro své klienty s lékaři zdravotní péči. Proto když pacient nemůže lékaře sehnat, jediný, kdo mu může pomoci, je jeho zdravotní pojišťovna,“ soudí Julínek.

Dodává, že někdy si pacienti stěžují u zdravotních radů krajů, obracejí se i na ministerstvo a žádají pomoc při sehnání lékaře, ale nejodpovědnější k tomu je skutečně a pouze zdravotní pojišťovna. „Málo si tuto svoji povinnost uvědomují, ale mají ji,“ říká Julínek.

Může odmítnout

Zdravotní pojišťovny skutečně svým klientům občas lékaře seženou. Sám prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kotera, který je zároveň ředitelem zdravotní pojišťovny Metal Alianze, ale tvrdí, že nikde v zákoně není hranice, že ordinace je přeplněna a lékař už tedy nemůže pacienta do trvalé péče přijmout. Přesto to lékaři dělají.

„Pokud praktický lékař řekne, že dva tisíce registrovaných pacientů je pro něj strop a víc z časových důvodů nezvládne, nikdo mu nemůže nařídit, že má vzít další,“ říká Kotera.

Může se tedy stát, že pokud vás praktický lékař v okruhu vašeho bydliště odmítne, pojišťovna vám sežene takového lékaře, který ještě volnou kapacitu má, ale je dále od vašeho bydliště.

Pokud jde o akutní případ, pak musíte být ošetřeni vždy, lékař pomoc odmítnout nesmí a zdravotní pojišťovna mu ji zpětně proplatí.

Možná i 90 Kč u praktika

Praktičtí lékaři už teď ale přišli s návrhem, aby pacient platil 90 korun, pokud půjde k lékaři, u něhož není registrován. Tento poplatek už se platí i u zubaře, pokud u něj registrováni nejste. Jak to dopadne s praktiky, zatím jasné není a ministerstvo se tím chce zabývat v polovině roku, kdy hodlá udělat korekce v zákoně, podle něhož platíme poplatky u lékaře.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Najít lékaře mají lidem zdravotní pojišťovny

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Najít lékaře mají lidem zdravotní pojišťovny

Komentáře

dalších 26 komentářů
starší lékař Re:Re:Re:Povinnost neexistuje (zatím)  | 10. 02. 2008 15:37

Jen taková připomínka z praxe: přepočítávat dostupnost na kilometry a ordinační hodiny je legrační. Například pět kilometrů tam, kde jedou dva autobusy denně je něco jiného než dvacet kilometrů na hlavní železniční trati. A ordinovat třeba do sedmi do večera, když poslední autobus jede o půl čtvrté je rovněž diskutabilní. Ale aby si doktoři svou ordinační dobu stanovili sami - to by to na tom světě vypadalo... chaos a anarchie.

A.Hladký Re:Re:Povinnost neexistuje (zatím)  | 8. 02. 2008 18:18

Tedy - pokud Julínkovi projdou jeho představy: * zdravotní pojišťovny budou kontraktovat péči s poskytovateli (prostě jiný způsob úhrady z v.z.p. nebude). A pacient bude zřejmě také uzavírat smlouvu se ZP - resp. by si měl moci vybrat z několika typů smluv. * má být deklarována minimální dostupnost péče v různých odbornostech (kilometry, možná i ordinační hodiny). Pokud to projde, zajištění a zodpovědnost bude na těch pojišťovnách, které mají v dané oblasti své klienty (tedy od určitého procenta, ne pro jediného pacienta v širokém okolí). Mohlo by to být něco jako povinnost zajištění časové dostupnosti RZP. Aby pojišťovnám mohla být stanovena povinnost toto zajistit, budou moci diferencovat odměnu za výkony dle potřeby řekněme "zajištění základní sítě pro své pojištěnce". Vše samozřejmě závisí na kvalitě připravovaných zákonů, na vymahatelnosti práva a na ochotě pacientů právo vymáhat. V této souvislosti - nelze si plést komerční pojišťovny a zdravotní pojišťovny, které realizují veřejné zdravotní pojištění - náplň, postavení v systému, práva a povinnosti jsou zcela odlišné, nebo spíš - navzájem se doplňují.

pacient Re:Ať to pacienti zkusí.  | 8. 02. 2008 17:54

Přesně tohle mi udělala pojišťovna, když jsem marně hledal zubaře. Na seznamu byli lékaři někteří již po smrti, někteří dětští a vesměs všichni neberoucí nové pojištěnce. Ani za peníze.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné