Náklady na léčbu v Evropské unii rostou

Zatímco loni Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila za léčbu svých pojištěnců v cizině pouze tři milióny Kč, letos tato částka od květnového vstupu ČR do Evropské unie vzrostla na 70 miliónů korun. Tato částka však zahrnuje výdaje VZP i za léčbu cizinců – občanů různých zemích unie – na území ČR…

Zatímco loni Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila za léčbu svých pojištěnců v cizině pouze tři milióny Kč, letos tato částka od květnového vstupu ČR do Evropské unie vzrostla na 70 miliónů korun.

„Tato částka však zahrnuje výdaje VZP i za léčbu cizinců – občanů různých zemích unie – na území České republiky“, uvedla ve středu ředitelka této pojišťovny Jiřina Musílková.

Autorizace péče v zahraničí

Oproti loňsku však přece jen stoupl počet pojištěnců VZP, kteří požádali o autorizaci plánované zdravotní péče v zahraničí.

Jedná se zejména o vyšetřovací nebo léčebné metody, které se v České republice dosud neprovádí.

Pojišťovna se už s předchozím ministrem Jozefem Kubinyim pokoušela jednat o stanovení oficiálních čekacích dob na léčebný zákrok, aby měla úředně potvrzená měřítka pro rozhodování, co je či není únosná čekací doba.

Další články na téma EU najdete ZDE

Předpokládá se totiž, že v brzké době čeští občané využijí i své právo čerpat péči v zemích EU, pokud doma nebudou přijati k hospitalizaci včas.

„Ministerstvo zdravotnictví bude muset tento problém řešit,“ domnívá se Musílková. Pojišťovna se lidem, kteří se u „své“ nemocnice setkají s delší čekací dobou, bude snažit nabídnout péči v jiné české nemocnici s kratšími lhůtami k přijetí pacientů.

Vladimíra Bošková, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!