Přejít na obsah

Náklady na snížení dopadů pandemie činily dosud 336 milionů korun

zpět
29.6.2010
chřipka, virus
zvětšitchřipka, virusZdroj: ccbusm.com

chřipka, virus | Zdroj: ccbusm.com

 

Veškerá opatření učiněná ke snížení dopadů pandemie prasečí chřipky stála dosud státní rozpočet 336 milionů korun. Novinářům to řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková (ODS).

O nákladech pandemie dnes ministerstvo informovalo vládu. Největší položkou byl nákup antivirotika Relenza za 185 milionů, vakcín za 150 milionů korun a pomocného materiálu za 658.000 korun.

„Celkové náklady na pořízení vakcíny, jehel a stříkaček a antivirotik se vyšplhaly na 336 milionů korun,“ řekla Jurásková. V tom nejsou zahrnuty náklady na rozvoz vakcín, skladování a likvidaci. Podle ministryně budou činit do pěti milionů korun. „Celkové částky budeme mít k dispozici koncem června,“ dodala.

„ČR byla při nákupu očkovacích látek i antivirotik velmi konzervativní, náklady jsou podle mého názoru přiměřené, odpovídají riziku,“ prohlásila ministryně. Ptačí chřipka měla úmrtnost 70 procent, Česko se muselo podle doporučení světových organizací připravit i na tuto možnost v případě pandemie prasečí chřipky, dodal hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Do konce června odborníci zrevidují zbylé zásoby, načatá balení vakcín se vyhodí, u ostatních se prověří možnost dalšího použití. „Vakcíny, které byly u praktických lékařů a ve vakcinačních centrech, použitelné nejsou,“ uvedla ministryně.

Použitelná balení budou uložena do strategických zásob státu. Podle Víta půjde do státních rezerv nejméně 120.000 vakcín. Většině vakcín vyprší platnost na podzim příštího roku.

Nyní je podle Víta ve státních zásobách také zhruba 1,8 milionu balení antivirotik. Nepoužité jehly a stříkačky budou předány do fakultních nemocnic. Ministerstvo také připravuje změny pandemických plánů a zvažuje očkování seniorů v ústavech sociálních služeb.

Z původního milionu objednaných dávek za 220 milionů korun jich stát odebral 700.000. Dosud se využila desetina odebraných dávek - očkovat se nechalo 69.000 lidí, z toho 11.000 zdravotníků a 5000 pracovníků důležitých pro chod státu. Celkově se nechalo očkovat méně než jedno procento populace.

Původně ministerstvo uvažovalo o nákupu až 20 milionů vakcín, další variantou bylo nekoupit žádnou. Náklady na 700.000 dávek pro 10,5 milionu obyvatel jsou na obyvatele 14 korun, například v Irsku to bylo 45 korun.

Již před nákupem Relenzy měl stát zajištěn léky Tamiflu pro 20 procent populace. Tamiflu ale není vhodný zejména pro těhotné ženy.

V Česku zemřelo na prasečí chřipku 102 lidí, 63 procent mužů a 37 procent žen. Většina zemřelých měla vážné doprovodné onemocnění. Nyní je hlášena nákaza virem pandemické chřipky pouze ojediněle. Převažuje typ B, který nemá potenciál se pandemicky šířit. Pandemický vir H1N1 bude jednou ze tří složek vakcíny proti sezonní chřipce, kterou se očkuje na podzim. Vyhlášení šestého čili nejvyššího stupně pandemie celosvětově ještě trvá.

Ministerstvo připravuje změnu vyhlášky, která by nechala očkování proti sezonní chřipce jako dobrovolné i na rizikových pracovištích. Týká se to třeba domovů pro seniory či léčeben dlouhodobě nemocných. Důvodem je podle ministerstva malá ochota lidí nechat se očkovat, vakcíny se pak vyhazují.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Náklady na snížení dopadů pandemie činily dosud…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Náklady na snížení dopadů pandemie činily dosud…

Komentáře

1 komentář
iso prověřit zda nedošlo ke korupci!  | 29. 06. 2010 16:50

Domnívám se, že ano.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné