Náklady VZP na léky na rakovinu výrazně stouply, bude platit dál

VZP

Až na trojnásobek stouply Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) za poslední tři roky náklady na některé drahé léky na rakovinu. Celkově stouply náklady na dvojnásobek. Souvisí to se soustředěním péče do onkologických center a přílivem nových léčiv.

Rozpočet 13 komplexních onkologických center je napjatý, a tak se čas od času objeví varování, že se budou dělat pořadníky a péče se omezí. Zatím vždy ale pojišťovny léčení uhradily.

VZP s tím podle ředitele Pavla Horáka počítá i příští rok, kdy bude jiným zařízením peníze krátit. S potřebnou úhradou počítají i zaměstnanecké pojišťovny.

V Česku je ročně zjištěno 70.000 nových pacientů s rakovinou, zemře 28.000, celkem v zemi žije 430.000 lidí, kteří rakovinu měli nebo mají. Onkologové se shodují s politiky v tom, že žádná země nemá na to, aby dala každému pacientovi léčbu podle nejnovějších poznatků vědy.

„Usilujeme o to, aby pacienti byli léčeni co nejlépe,“ řekl ČTK předseda České onkologické společnosti a ředitel brněnského Masarykova onkologického ústavu profesor Jiří Vorlíček.

Horák uvedl, že nejvíce stouply v letech 2007 až 2009 náklady VZP na léky na nádory ledvin – ze 73 milionů na 210 milionů korun, což je nárůst na 288 procent. Nejvíce peněz šlo na léčení sarkomů měkkých tkání, loni 1,187 miliardy korun, to je od roku 2007, kdy na tuto léčbu dala VZP 580 milionů, nárůst na 205 procent. Na 224 procent stouply výdaje na léky na nádory tlustého střeva, konečníku, hlavy a krku – z 203 milionů v roce 2007 na 455 milionů loni.

Ohodnoťte tento článek!