Náklady zdravotních pojišťoven převýšily příjmy o 400 milionů Kč

Ilustrační foto; kalkulačka, daně

Náklady tuzemských zdravotních pojišťoven v letošním prvním čtvrtletí převýšily jejich příjmy o 400 milionů korun. Příjmy se proti loňsku zvýšily o 5,4 procenta na 63,8 miliardy korun, náklady vzrostly o dvě procenta na 64,2 miliardy.

Souhrnné údaje za sedm zdravotních pojišťoven v Česku na svém webu zveřejnil Český statistický úřad.

Za růstem příjmů je hlavně zvýšení předepsaného pojistného, které nezahrnuje platby ze státního rozpočtu za státní pojištěnce. Proti loňskému prvnímu čtvrtletí stouplo předepsané pojistné o 6,1 procenta na 47,3 miliardy korun. Z toho zaměstnavatelé odvedli 42,5 miliardy korun, osoby samostatně výdělečně činné čtyři miliardy a téměř 730 milionů připadá na platby od osob bez zdanitelných příjmů. K celkovému růstu přispělo zvýšení měsíční platby za pojištěnce od počátku letošního roku z původních 845 na 870 korun.

Z nákladů vynaložily zdravotní pojišťovny víc než 95 procent na zdravotní služby. „Rozhodující podíl 52,9 procenta v nákladech na zdravotní služby představují náklady na ústavní služby,“ uvedl ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ Václav Rybáček. Na léky vydané na recepty a zdravotnické prostředky na poukazy šlo 16,9 procenta, za ambulantní služby specialistů to bylo 16,4 procenta.

Pojišťovny v prvním čtvrtletí zaměstnávaly 5811 lidí, jejich počet se meziročně takřka nezměnil. Jejich průměrná měsíční mzda činila 33.250 korun a meziročně se zvýšila o téměř 2200 korun.

Ohodnoťte tento článek!