Nalezená novorozená dvojčata jsou v pořádku

Novorozeňátka Radek a Roman, která v pondělí někdo odložil před dětským domovem v Karlových Varech, se mají k světu. Ještě v noci na včerejšek je zdravotníci z inkubátorů přenesla do postýlek. „Děti jsou v pořádku a vše nasvědčuje tomu, že budou dobře prospívat…

KARLOVY VARY – “ řekla nám s úsměvem sestra Andrea Pliskvová. Úsměv patřil především oběma miláčkům oddělení, kteří dostali křestní jména podle řidičů záchranky. „Děti mají velmi dobrou pozici, pokud jde o osvojení.

Neexistují zde žádné zákonné překážky rychlé adopce,“ říká jedna z pracovnic referátu sociálních věcí Okresního úřadu v Karlových Varech. Děti jsou prostě volné. „Veškerou zdravotní péči, kterou naše nemocnice dvojčátkům poskytuje, bude hradit ministerstvo zdravotnictví,“ říká tisková mluvčí krajské nemocnice v Karlových Varech Zdeňka Marková.

Uvedla, že v případech, kdy nelze děti identifikovat, jsou považovány za cizince. Proto nejsou pojištěné u některé z našich zdravotních pojišťoven. „Ministerstvo to zaplatí. Ale i kdybychom se měli všichni na jejich péči složit, tak to uděláme,“ dodává Zdeňka Marková.

Policie pravděpodobně nebude odložení posuzovat jako trestný čin – matka děti přímo neohrozila na životě a nechala je na místě, kde se dala oprávněně očekávat pomoc. „Dříve nešťastné ženy odkládaly děti u kostelů. Kdoví, proč to udělala,“ říkají lidé v Karlových Varech.

ČTK, Střední Čechy, 20.6.2001

Ohodnoťte tento článek!