Přejít na obsah

Náměstek MZ a spolutvůrce reformy Hroboň na ministerstvu skončí

zpět
26.6.2009

"Odcházím, protože to byl můj dlouhodobý plán. Přišel jsem na zdravotnictví provádět dlouhodobé změny a to je věc, která se už v předvolební atmosféře nedá dělat," řekl Hroboň ČTK. Měl prý tento záměr od počátku, kdy ještě byl ministrem Julínek...

Náměstek ministryně zdravotnictví Pavel Hroboň, spolutvůrce první a zatím jediné komplexní reformy českého zdravotnictví, opustí zhruba v polovině července funkci. Informaci serveru Aktualne.cz. Hroboň ČTK potvrdil. Na ministerstvo přišel Hroboň v září 2006 s tehdy nově jmenovaným ministrem Tomášem Julínkem (ODS). Na reformě s ním ale spolupracoval již řadu let předtím. Kam půjde, Hroboň zatím neví, rozhodně ale prý chce nadále pracovat ve zdravotnictví.

„Odcházím, protože to byl můj dlouhodobý plán. Přišel jsem na zdravotnictví provádět dlouhodobé změny a to je věc, která se už v předvolební atmosféře nedá dělat,“ řekl Hroboň ČTK. Měl prý tento záměr od počátku, kdy ještě byl ministrem Julínek, a setrval u něj, i když v čele ministerstva byla Daniela Filipiová (ODS) a nyní Dana Jurásková (za ODS). Hroboň není členem žádné strany.

Termín odchodu zvolil Hroboň podle svých slov tak, aby ještě dokončil svoji práci pro české předsednictví. „Chtěl jsem zůstat do konce předsednictví a dodělat pár věcí, na kterých jsme pracovali,“ řekl.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že na Hroboňovo místo nejmenuje ministryně nikoho dalšího. „Nebude žádný nový náměstek, ale ředitelé odborů, kteří pod Hroboně spadali, budou zodpovědní přímo ministryni,“ vysvětlil.

V týmu ministryně zůstávají podle zjištění ČTK první náměstek Marek Šnajdr, náměstkyně pro zdravotní péči Markéta Hellerová, legislativní náměstek Martin Plíšek a náměstek a hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Hroboň zdůraznil, že za jeho odchodem není žádná konkrétní nepříznivá událost, nejde o náhlé rozhodnutí. I když se nepodařilo prosadit reformu, cení si podle svých slov řady věcí, které se na ministerstvu podařily.

„Cením si především toho, že jsme dokázali zavést nový, významně transparentnější systém cenové regulace a úhrady léčivých přípravků. Jsem hrozně rád, že jsme postupně přispěli k tomu, aby poskytovatelé zdravotní péče, hlavně nemocnice, nebyli placeni podle nesmyslných rozpočtů, ale dostávali zaplaceno ve větší míře za to, co skutečně dělají,“ popsal.

Za velmi správné považuje i to, že ministerstvo prosadilo regulační poplatky u lékaře. „Myslím si, že je to velmi správně, i když se kolem poplatků strhla nezasloužená politická vřava, protože v současné finanční krizi je to věc, která českému zdravotnictví významně pomáhá,“ řekl.

Hroboňově reformě podle serveru uškodily zejména politické chyby při jejím prosazování. Reforma začala zavedením regulačních poplatků a s odmítáním poplatků se pak spojilo i odmítání celé reformy.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Náměstek MZ a spolutvůrce reformy Hroboň na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Náměstek MZ a spolutvůrce reformy Hroboň na…

Komentáře

dalších 17 komentářů
pepe.k Tak kluci a holky,  | 26. 06. 2009 18:27

a co Šnajdr? To je vrchni mozek proagelovského spiknutní, Hrobař byl proti němu břídil....

Jiri Zelezny omyl pana namestka  | 26. 06. 2009 16:54

"Cením si především toho, že jsme dokázali zavést nový, významně transparentnější systém cenové regulace a úhrady léčivých přípravků. Jsem hrozně rád, že jsme postupně přispěli k tomu, aby poskytovatelé zdravotní péče, hlavně nemocnice, nebyli placeni podle nesmyslných rozpočtů, ale dostávali zaplaceno ve větší míře za to, co skutečně dělají," popsal. Za to, co skutecne udelaly, byly nemocnice placeny v dobe vykonoveho systemu plateb zhruba do roku 1997, pote nasledoval prechod na pausaly. Platby podle kvalitne vypracovanych rozpoctu by byl naopak krok spravnym smerem.

Ignácius Reilly Re:Spolčení hlupců odstřelilo Hroboně  | 26. 06. 2009 15:54

Konec to jistě není. Jak říká Burma jones z Noci rozkoše: Ajvaj! K.urva! makám tady za pominimální mzdu! Anebo pan Robichaux: Je to tu samej komundíra! A předveším Ignácius: Bože, matko, jsem opravdu svědkem tak nevkusné a zvrhlé tragédie ;-) Hezký víkend Ignácius a Myrna P.S. V Levyho kalhotách už asi bouchnu dveřma.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné