Přejít na obsah

Náměstek: Ušetřené peníze z dávek by šly na lepší zdravotní péči

zpět
19.11.2010
Jiří Schlanger
zvětšitJiří SchlangerZdroj: MZ ČR

Jiří Schlanger | Zdroj: MZ ČR

 

Lékařům by se mělo vyplatit nasadit dražší účinnou léčbu, aby pacient neskončil v invalidním důchodu, ale vrátil se do práce, případně si zachoval co nejvíce soběstačnosti. Umožní to plánované propojení peněz zdravotního a sociálního systému, kdy pod zdravotnictví by spadalo vše, co souvisí se zdravím a nemocí, tedy například i invalidní důchody.

ČTK to řekl náměstek ministra zdravotnictví Jiří Schlanger, který propojení připravuje. Ušetřené peníze z dávek by šly na lepší zdravotní péči.

Na dnešní konferenci v Senátu na téma Sociální a ekonomické aspekty moderní léčby hovořili politici, pacienti i odborníci na zdravotnickou ekonomiku o tom, zda moderní léčba může ušetřit sociální náklady.

„Jde o to spojit pohled v rámci různých diagnóz na zdravotní a sociální výdaje, které jsou dnes odděleny podle resortů a různých rozpočtů. Nemoc se neptá, z jakého balíku peněz se její komplikace nebo následky řeší,“ doplnil ředitel Institutu pro zdravotní ekonomiku Tomáš Doležal.

Schlanger předpokládá, že změněný pohled na poskytování zdravotní péče se promítne v zákoně o zdravotních službách, který by měl být připraven do půlky příštího roku. Změny ve zdravotně sociální oblasti by podle Schlangra měly být od ledna 2013, pak by se mělo začít připravovat propojování systémů, co se týče finančních toků.

„První dva roky se budou předělávat dávkové systémy a jednotlivé systémy pojištění, integrace by byla v druhé polovině volebního období. Dohromady je to proces na osm let, proto je potřeba shody v co nejširším politickém spektru,“ shrnul náměstek. V budoucnu by peníze související se zdravím, tedy vedle peněz zdravotního pojištění například i peníze na invalidní důchody, měly spravovat zdravotní pojišťovny.

Rozdělení peněz by podle něj zhruba mělo zůstat, ale měla by se změnit proporce. „Něco ušetříme na falešném chování uvnitř zdravotního systému, to je v řádech miliard, u zdravotně sociálních služeb až desítky miliard. Ušetřené peníze pak použijeme na to, co šidíme - na seniory, zdravotně postižené nebo rehabilitační péči, polovina by šla do pacientů a polovina do profesionálů, kteří se o ně starají,“ vyjmenoval.


Autoři

ČTK

Související články

4.9. Některé symptomy a respirační onemocnění v ordinacích praktických lékařů Některé symptomy a respirační onemocnění v ordinacích praktických lékařů
1 příspěvků
11.2. O schizofrenii
0 příspěvků

Komentovat článek: Náměstek: Ušetřené peníze z dávek by šly na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Náměstek: Ušetřené peníze z dávek by šly na…

Komentáře

dalších 6 komentářů
člověk léčený všmocné a božské  | 19. 11. 2010 19:30

Bůh nás provází na cestě celým naším životem.

názor všemocné a božské  | 19. 11. 2010 15:58

Přičin se,Bůh ti pomůže.Jinak nejspíš ne,proč by se staral o dospělé lidi,kteří jsou ještě k tomu ateisti.

člověk léčený všemocné a božské  | 19. 11. 2010 15:41

Dá -li pán Bůh ovečky , dá také travičky. Ale pastviny jsou ohrazeny a nahrazeny institucema. Zěme má, vlast má, matko jediná. A nebeský Otec ?..... Buď vůle tvá. Chléb náš vezdejší dejž nám dnes. .....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné