Nárok na očkování proti prasečí chřipce získá více lidí

dítě, injekce, vakcína, očkování

Proti prasečí chřipce bude v Česku očkován téměř milion lidí, ne pouze půl milionu, jak se původně plánovalo. Očkovat se totiž bude většinou pouze jednou dávkou, ne dvěma. Ve čtvrtek tuto změnu v pandemickém plánu bude schvalovat bezpečnostní rada státu. Poslancům na zdravotnickém výboru to řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Ve čtvrtek se sejdou také zástupci regionů, kteří se budou radit o tom, jak se bude v jednotlivých krajích očkovat. Ministryně uvedla, že do ČR již dorazilo 95.000 dávek pandemických vakcín. V nejbližších dnech budou očkovací látky dodány praktickým lékařům a vakcinačním centrům.

Nejprve budou naočkováni chronicky nemocní pacienti, poté vybraní zdravotníci. Na lidi nutné pro zajištění chodu státu, tedy například na policisty, hasiče a lidi z krizových štábů, přijde podle ministryně řada až následně, pravděpodobně v prosinci.

Díky změně v dávkování vakcín by se mělo dostat zejména lidi s různou fází chronických nemocí. „Rozšířili jsme diagnostické skupiny a u některých onemocnění jsme zjemnili kritéria pro očkování, nebudou očkovány pouze osoby s těžkými formami onemocnění, ale i se středními formami nemoci,“ řekla ČTK ministryně Jurásková.

Dále se podle ministryně navýší také počet očkovaných lidí, kteří mají zajišťovat chod státu. „Tam se ale jedná řádově o desítky tisíc osob, takže tam je to navýšení nepodstatné,“ dodala Jurásková. Jedná se o lidi zajišťující dopravu, energetiku, vodní hospodářství, pracovníci správních orgánů krajů, členové krizových štábů a bezpečnostní rady státu, dodala ministryně.

Jurásková dále uvedla, že se již domlouvá s ministryní školství Miroslavou Kopicovou na opatřeních ve školách, která se týkají prasečí chřipky. Takzvané chřipkové prázdniny budou moct školy zřejmě v budoucnu vyhlásit vždy na sedm dní, a to v případě, že onemocní nejméně 15 procent žáků.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít prý doporučuje posunout hranici na 20 až 25 procent nemocných dětí, bude se o tom prý ještě jednat.

Nemocnost podle ministryně není v ČR zatím nijak dramatická. Epidemického prahu, který činí 2000 nemocných na 100.000 obyvatel, ještě nedosáhl žádný kraj. Není ale podle ní vyloučeno, že se tak brzy stane. Když se mluví o nemocnosti, jde o akutní respirační choroby a chřipkové nemoci.

Přímo na prasečí chřipku už se netestují všichni nemocní a nachlazení, to podle ministryně z kapacitních důvodů ani nejde. Skutečně prokázaných nemocných s prasečí chřipkou je podle Juráskové v ČR přibližně 500.

Ohodnoťte tento článek!