Nárůst případů prasečí chřipky v ČR zmírnilo sváteční volno

prasečí chřipka, A(H1N1), virus

V Česku se v posledním týdnu roku 2009 zmírnil nárůst počtu případů prasečí chřipky. Národní referenční laboratoř potvrdila 57 nových nákaz, celkem v této sezoně 1264.

Zemřelo osm lidí, dohromady 56. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Podle pondělního hlášení epidemiologů výrazně klesly i počty akutních respiračních infekcí a běžné chřipky. Epidemie není v žádném kraji.

„Pokles je pravděpodobně dán nejen úbytkem případů jako takových, ale vliv mají jistě i vánoční prázdniny a čerpání dovolených. Pro toto období je typický. Teprve vývoj v první polovině ledna ukáže skutečný trend pandemické vlny,“ upozornil mluvčí.

Tvůrce nemocničních pandemických plánů primář Václav Chmelík varoval, že hodnocení čísel z týdne na týden může být značně zavádějící. Epidemii zbrzdilo to, že školáci, kteří jsou hlavními šiřiteli, mají od 23. prosince dlouhé vánoční volno. V řadě škol jim volno začalo z rozhodnutí ředitelů i o několik dnů dřív.

„Tento urychlovač epidemie byl na chvíli vyřazen z provozu a nastoupí zase 4. ledna. Takže žádný konec pandemie není – a my důsledky nově nastartovaného urychlovače na školách pocítíme v polovině ledna. Znovu přibude nemocných a domnívám se, že do konce února se s tím budeme potýkat,“ řekl Chmelík ČTK.

Nejen šíření chřipky, ale také očkování proti ní brzdí vánoční a novoroční volno. Lidé chodí méně k lékaři a méně lékařů ordinuje. Očkování se tedy naplno rozběhne zase až v lednu. Nové údaje o počtech očkovaných proti prasečí chřipce zveřejní ministerstvo až 13. ledna.

Nový virus způsobuje oproti běžné chřipce závažné virové záněty plic. Očkovat se proti němu nechalo podle informací z minulého týdne zatím zhruba 40.000 lidí, využita je čtvrtina dovezených dávek. Česko nakoupilo zásoby pro očkování téměř milionu lidí. Švédsko, které má vakcínu pro všechny obyvatele, má naočkováno už 60 procent obyvatel.

Chmelík připomněl, že významné procento nemocných má vážné komplikace, těžké zápaly plic s dechovou nedostatečností. Někteří to zvládnou bez dechové podpory, někteří s ní, některým nepomůže a zemřou, řekl. Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta mělo 90 procent zemřelých jiné chronické závažné onemocnění, deset procent bylo relativně zdravých.

Při epidemii běžné chřipky zemře za sezonu až 2000 lidí, prasečí chřipka má zatím 56 obětí. Porovnávat tyto dva údaje považuje Chmelík za manipulaci s čísly. Neznamená to, že prasečí chřipka je méně nebezpečná.

„Je třeba si uvědomit, že k tomu, aby ti lidé dobře dopadli, jsou dnes zcela jiné možnosti, zcela jiné prostředky, a ty jsou používány. Díky tomu je mrtvých zatím málo. Kdyby to bylo v jiné době, v méně vyspělém zdravotnickém systému, bylo by následků víc,“ řekl.

Většina onemocnění prasečí chřipkou zatím stále má lehký průběh. Je i minimum nepříznivých reakcí na očkování. Státní ústav pro kontrolu léčiv má za první měsíc očkování hlášeno 97 podezření na nežádoucí účinky, z toho jedno u dítěte. Vakcínu zatím dostalo na celém světě 80 milionů lidí.

Ohodnoťte tento článek!