Naše ordinace nedáme, volají soukromí lékaři

Letáky, jež mají pacienty upozornit na to, že vláda ohrožuje zdravotní péči, by se mohly začátkem příštího týdne začít objevovat v čekárnách ordinací soukromých lékařů v Olomouci. Hodlají tak zareagovat na plán ministerstva “ vyvlastnit“ či vykoupit část privátních ordinací v zemi..

Olomouc

I v hanácké metropoli vyvolal takovýto návrh koncepce zdravotnictví, na který v minulých dnech upozornila média, zděšení.

„V pátek jsme o celé věci diskutovali na krizovém zasedání v Praze a vyzvali jsme předsedu vlády, aby k celé věci zaujal stanovisko. My ale naše praxe prodávat státu nehodláme. To je naprosto absurdní. Návrh koncepce máme k dispozici a skutečně obsahuje fráze, jako by zněly ze severokorejského či kubánského velvyslanectví,“ podotkl předseda oblastní stomatologické komory v Olomouci Vlastimil Bistrý.

Privátním lékařům se podle něj podařilo ordinace vybudovat a modernizovat bez dotací státu.

„Používáme materiály a technologie srovnatelné se světem. Pokud se podle koncepce mají vykupovat ordinace, které by pak byly veřejné a byly by v nich pozastaveny investice, je to jen zakonzervování stavu. Od takového zdravotnictví se distancujeme,“ dodal lékař.

Podobně smýšlí i Česká lékařská komora. „Odmítáme jakékoliv zpětné vyvlastňování či vykupování ordinací. Vůbec nechápu, jak mohou lidé, kteří něco takového navrhují, na ministerstvu vůbec pracovat. Všichni jsme z toho zděšení,“ prohlásil předseda olomouckého sdružení komory Jaroslav Imrych.

Česká stomatologická komora, Česká lékárnická komora a Koalice ambulantních lékařů se v minulých dnech shodly, že dlouho očekávanou koncepci zdravotnictví by měla ministryně Milada Emmerová zveřejnit do konce října. Jinak hrozí mediální kampaní.

„Všichni už by měli mít doručeny letáky, které se zřejmě v příštím týdnu začnou objevovat v čekárnách,“ uvedl Igor Mazoch z olomouckého sdružení praktických lékařů.

Protesty jsou podle Mazocha organizovány centrálně v celé zemi. “ Pokud se k problému vláda jasně nepostaví, začneme upozorňovat pacienty na to, koho si vlastně zvolili,“ přisvědčil Bistrý.

Egon Havrlant, Olomoucký den

Ohodnoťte tento článek!