Návaly přijdou v prosinci

Titulní obrázek

I přes připravované reformy ve zdravotnictví jičínské lékárny zatím nezaznamenaly masivní nárůst zákazníků. Vyskytují se případy, kdy si lidé nechávají předepisovat větší balení léků v kratších intervalech, aby ušetřili. Největší tlak je tak vyvinut na lékaře…

Lékárníci čekají na proškolení. Lidé brožuře ministerstva zdravotnictví nerozumí

Pacienti chtějí předepsat větší množství léků, ale lékaři mají stanoveny své limity od pojišťoven, které nemohou překročit. Lékárny jsou na nápor pacientů připraveny a se zásobami léků problémy nemají, objednávají je dle potřeby a lidé se nemusí bát, že by jich byl nedostatek. „Nyní obsloužíme o patnáct až dvacet procent více zákazníků. Kalamity zatím neočekáváme. Se zásobami léků rovněž problémy nejsou,“ uvedl Zdeněk Turčín, vedoucí lékárny Ubrány.

Nejasná tiskovina

Lékaři pacientům doporučují, aby si přečetli brožuru od ministerstva zdravotnictví. Setkávají se však s tím, že lidé mnohdy nerozumí obsahu a se svými dotazy se obracejí právě na lékárníky. „Samozřejmě se snažíme dotazy zodpovědět. V současné době toho moc nevíme ani my, příslušné školení nás teprve čeká, a to v prosinci. Vše je zatím ve fázi příprav,“ uvedla vedoucí lékárny Na Husovce Mgr. Jana Kozlová. Zvýšený zájem zaznamenali i zde. Nelze ho však procentuálně určit. Léky mají v plném sortimentu a průběžně je doobjednávají. I zde nám potvrdili limity lékařů.

V lékárně U polikliniky v Jungmannově ulici větší provoz zatím nezaregistrovali. Léky jsou schopni objednat ze dne na den. Pacienti by celkově neměli poznat nárůst plateb, zvýšení daně z pěti na devět procent by se mělo zobrazit na nižší marži.

I lékárna Alfa u autobusového nádraží je připravena čelit situaci zvýšeného zájmu o medikamenty. V případě, že nějaké léky dojdou, jsou místní zaměstnanci schopni zajistit jejich dodávku do půl dne. Zde se projevil nárůst zhruba o dvacet pět procent. „Změny se dozvíme až po Novém roce. Pro lékárníky to bude znamenat hlavně změny v počítačovém programu,“ uvedla paní magistra.

Eva Pudlowská, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!