Přejít na obsah

Navrch začínají mít lékaři

zpět
28.1.2011
David Rath
zvětšitDavid RathZdroj: PSP ČR

David Rath | Zdroj: PSP ČR

 

Exministr zdravotnictví a hejtman Středočeského kraje David Rath míní, že se začíná rýsovat cesta k dohodě mezi ministerstvem zdravotnictví a protestujícími lékaři. „V tuhle chvíli začínají mít jednoznačně navrch lékaři, protože jim hrozně pomáhá časový faktor,“ míní Rath.

HN: Pokud ministr Leoš Heger dnes navrhne odborům zvýšení plateb nemocnicím, stáhnou podle vás lékaři výpovědi?

Předpokládám, že pokud dojde k navýšení, tak pak už není problém, aby peníze zřizovatelé nemocnic promítli do platů. Tudíž si myslím, že je to určitá cesta k dohodě.

HN: Vrátím se k horšímu scénáři, že se vláda s lékaři nedohodne. Kolik času teď nemocnice a kraje mají, aby vymyslely nouzový plán a je reálné, aby to fungovalo?

Je těžké se na tu věc připravit, byť ti lékaři dali výpověď, tak není jasné, jestli skutečně prvního března nenastoupí a kdo z nich nenastoupí. Jestli všichni, nebo půlka, co dala výpověď. My v tuhle chvílí nevíme, co se opravdu stane. Modelujeme si to, můžeme počítat s tím, že odejdou všichni, co podali výpověď. Náš kraj je ale naštěstí postižen relativně málo, takže by problémy mělo jen několik oddělení v kraji, ne celé nemocnice. Je to taky nepříjemné, ale pořád si myslíme, že jsme to schopni nějakým způsobem zvládnout.

HN: Čas vás tedy nepálí?

Teoreticky je ještě čas, ale prakticky ho už moc není. Nervozita strašně stoupá, řada těch oddělení už dnes neobjednává pacienty, některé porodnice avizují, že maminky, které mají termíny, už nevezmou, protože nebudou mít lékaře. A nervozita bude dále stoupat. Tady musí ministerstvo i pojišťovny jednat urychleně. Už to předržely.

HN: Kolik dní nebo týdnů na dohodu s lékaři zbývá?

Pojišťovny a ministerstvo by během dvou tří dnů měly najít řešení. Doteď to mohla být hra nervů kdo s koho, ale v tuhle chvíli začínají mít jednoznačně navrch lékaři, protože ten časový faktor jim hrozně pomáhá. Teď už jsme skutečně v době, kdy nemocnice plánují výkony a objednávají pacienty už na březen. Vzhledem k tomu, že neví, co bude, tak samozřejmě nejsou schopny ty plány garantovat.


Autoři

Hana Škodová, Hospodářské noviny

Komentovat článek: Navrch začínají mít lékaři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Navrch začínají mít lékaři

Komentáře

další 3 komentáře
d1 Je spíše zázrak, že...  | 30. 01. 2011 22:27

Je spíše zázrak, že k takové akci nedošlo dříve. Ale je jasné, že tuhle protestní akci lékařů "úspěšně" dotáhla do konce nová vláda, která se rozhodla ze státního šetřit, ale u sebe a svých kamarádičků ne (tam se vývar z předražených investic a nákupů měl ještě maximalizovat), takže chtěli ubrat peníze doktorům, dle první verze tabulek dokonce ti nejstarší doktoři měli přijít zhruba o polovinu svého tarifu. Pak se sice chytli za nos, ale to už bylo pozdě. Pozdě je dle mého pro celé české zdravotnictví, polovina mediků vůbec nenastupuje do českých špitálů, jdou hned mimo ČR nebo mimo zdravotnictví. Pozdě je i pro některé menší nemocnice a pro některá oddělení, protože menší část doktorů se ani po splnění požadavků lékařů do nemocnic nevrátí. A v krátkodobém horizontu je nemá kdo nahradit. Až doktoři vyhrajou, a budou mít vyšší platy, tak sice možná nalákáme nějaké Slováky, aby nám "helfli", ale to povede k podobné akci na Slovensku a ty platy na Slovensku budou víceméně kopírovat platy české. Takže to nebude na dlouho. Vychovat fungujícího doktora trvá od nástupu na lékařskou fakultu po uznání specializace cca 11 let. Je to fakt dlouhá doba. Jednoduché to nebude, a máme poslední šanci zachránit české zdravotnictví, takže uvidíme, jestli to naše současná vláda "zvládne", nebo to projede a sní my doktoři, ale hlavně my pacienti

dogous motivace pomocí biče nefunguje  | 28. 01. 2011 12:19

Řízení pomocí biče motivuje lidi k jedinému – vyhnout se biči. To snad už ministrovi došlo. Vítězství lékařů se dalo čekat, žádná vláda v žádné zemi, dosud neustála protest lékařů. Česko nemohlo být výjimkou.

dogous doktor pod bičem otrokáře  | 28. 01. 2011 12:17

Řízení pomocí biče motivuje lidi k jedinému – vyhnout se biči. To snad už ministrovi došlo. Vítězství lékařů se dalo čekat, žádná vláda v žádné zemi, dosud neustála protest lékařů. Česko nemohlo být výjimkou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné