Návrh části zákona o zdravotnických pomůckách by měl být v únoru

Návrh změny zákona týkající se úhrad zdravotnických pomůcek by měl být připravený v polovině února, aby mohl začít platit od roku 2019. Nejspíš půjde o novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, řekl včera novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Letos v červnu zrušil ustanovení o proplácení pomůcek jako jsou berle, oční čočky nebo vozíky Ústavní soud na návrh skupiny senátorů. Pokud by se zákon nestihl, hrozí miliardové škody. „Byl jsem překvapen, že se zatím tady toho příliš neudálo. Zákon musí být napsán během ledna či února,“ řekl nový ministr s tím, že musel nasadit „téměř krizové řízení“, aby se hned začalo pracovat. Na ministerstvu zasedli odborníci, jejichž názory chce ministerstvo zapracovat. Podle ministra musí být hlavně rozhodování pojišťoven předvídatelné. Posuzovat by je mohl například Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nebo po úpravě systému zdravotní pojišťovny jako dosud.

Návrh novely musí projít připomínkovým řízením a schválením Sněmovnou, aby mohl vyjít ve sbírce zákonů a začít platit od 1. ledna 2019.

Pokud by ministerstvo zákon připravit nestihlo, hrozí velké finanční dopady. „Podle odhadů zdravotních pojišťoven jsou to asi dvě miliardy korun, které by od 1. ledna 2019 pojišťovny hradily nad rámec asi těch 6,5 miliardy korun, které v současné době hradí na zdravotnické prostředky na poukaz,“ vysvětlil ministr.

Ústavní soud dal ministerstvu na přípravu novely rok a půl, soudci se domnívali, že je třeba vytvořit komplexní úpravy systému úhrad. Senátoři ve svém podání kritizovali systém, jakým pojišťovny stanovují úhrady. Podle nich není průhledný a umožňuje pojišťovnám, aby si fakticky samy určovaly, jestli a v jaké výši pomůcku uhradí. Na to doplácejí nejen pacienti, ale také dodavatelé.

Soud v tom spatřuje nesoulad se základním právem občanů na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky na základě veřejného zdravotního pojištění. Do přijetí nové zákonné úpravy trvá zdravotním pojišťovnám povinnost interpretovat napadená ustanovení takovým způsobem, aby se co nejvíce respektovala práva všech dotčených subjektů.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!