Návrh protipotratového zákona je hotov, šanci na schválení nemá

Až pět let vězení by hrozilo lékaři, který provede potrat, předpokládá návrh novely, který sněmovně předložila skupina osmi lidoveckých poslanců a Petr Pleva z ODS. Kriminalizace potratů ale v parlamentu zřejmě nemá šanci na úspěch…

PRAHA – Ukázala to již dříve anketa mezi poslanci. Sami autoři předlohy ji chápou spíš jako otevření diskuse.

Návrh: Až rok vězení pro toho, kdo potrat provede

Poslanci v čele s Jiřím Karasem (KDU-ČSL) navrhli, aby za provedení potratu hrozilo pět let vězení, případně zákaz činnosti. Až k roku vězení by mohl být podle novely odsouzen člověk, který ženu k potratu svede nebo jí k němu pomáhá. Samotná žena, která by potrat podstoupila či se zbavila nenarozeného dítěte sama, by trestána nebyla, navrhli poslanci.

Potrat chtějí umožnit jen pro případy, kdy je nutný k záchraně ženina života a tehdy, když je těhotenství následkem znásilnění. Termín „vyvolání potratu nebo usmrcení plodu“ v legislativě navrhují nahradit slovy „usmrcení počatého, ale dosud nenarozeného dítěte.“

Předlohu nepodepsali všichni lidovečtí poslanci, je mezi nimi třeba místopředseda strany Jan Kasal, naopak podpis šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody chybí. Také jediný zástupce ODS mezi předkladateli Petr Pleva již dříve řekl, že jde o jeho osobní iniciativu.

Ohlasy ostatních poslanců většinou záporné

„S tím nesouhlasím,“ řekla již počátkem května předsedkyně zdravotního a sociálního výboru Milada Emmerová (ČSSD). I komunistický místopředseda sněmovny Vojtěch Filip je proti. „Nemyslím si, že je možné porušovat práva matky,“ uvedl.

Ředitel Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí Jaroslav Feyereisl míní, že se návrh na absolutní zákaz potratů vymyká racionálním úvahám. „Povede to k tomu, že ženy začnou samy sebe poškozovat,“ řekl již dříve Mladé frontě Dnes.

Někteří kritici rovněž uvedli, že novela by vyvolala „potratovou turistiku“, kterou jsou podle nich nuceny podstupovat ženy z Polska, kde jsou potraty zakázány.

„Z dotazu na ministra vnitra Stanislava Grosse vyplývá, že ani takzvaná 'potratová turistika' směrem (z Polska) k nám prakticky neexistuje,“ napsali ale autoři novely v důvodové zprávě. Potraty považují za výraz „hlubokého pohrdání lidským životem.“ „Narození dítěte je prvním lidským právem,“ uvedli.

Počet potratů v České republice od roku 1989 klesá. Ještě v roce 1990 jich bylo 100 tisíc. Autoři předlohy s odvoláním na oficiální statistiky uvedli, že za posledních pět let to bylo přes 180 tísíc.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!