Přejít na obsah

Navrhujeme všechny poplatky ve zdravotnictví zrušit

zpět
18.1.2008

"Když jsem o nich mluvil já nebo ČSSD, nikdy jsme nehovořili o tom, že by je platili starobní a invalidní důchodci a děti. Vždy jsem zdůrazňoval, že poplatky musí být sociálně citlivé. Tak, jak je nastavil ministr Julínek, jsou sociálně necitlivé. Vždyť je platí například pacienti, kteří jsou chronicky nemocní, ale i s rakovinou," říká David Rath v rozhovoru pro Právo...

STÍNOVÝ MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ ČSSD DAVID RATH:

Jste poslanec a zároveň lékař. Poslanci schválili zavedení poplatků ve zdravotnictví a vy je nevybíráte. Proč?

S jejich zavedením nesouhlasím. Považuji je za špatně nastavené, zbytečné, nic neřešící a v té podobě, jak jsou zavedeny, i za nedůstojné jak pro lékaře, tak pro pacienty.

Budiž. Ale ČSSD v minulosti také uvažovala o zavedení poplatků ve zdravotnictví. I vy sám jste se netajil podobnými úvahami.

Když jsem o nich mluvil já nebo ČSSD, nikdy jsme nehovořili o tom, že by je platili starobní a invalidní důchodci a děti. Vždy jsem zdůrazňoval, že poplatky musí být sociálně citlivé. Tak, jak je nastavil ministr Julínek, jsou sociálně necitlivé. Vždyť je platí například pacienti, kteří jsou chronicky nemocní, ale i s rakovinou. Pokud by bylo vůbec reálné uvažovat o poplatcích, pak bychom samozřejmě tyto skupiny z placení vyřadili.

Uvažovali byste o poplatku za hospitalizaci v nemocnici?

S tím nemáme problém. Neplatily by ho ale děti. Byl by to poplatek na stravu, který by platili pouze ti, kteří v nemocnici skutečně jedí. Ne pacienti v bezvědomí. Dnes Julínkův poplatek bude platit i pacient, který na ARO leží rok v bezvědomí. To je přece nesmyslné.

Tedy z vašeho pohledu byste poplatek v nemocnici dal pouze jako příplatek na stravu?

Ano. A každoročně by ministerstvo vydalo konkrétní výši částky, protože náklady na stravu se mění. Uvedu příklad: dnes stravovací den v nemocnici přijde na 120 korun a ministerstvo by vyhláškou řeklo, že třeba 50 procent hradí pacient, tedy 60 korun.

A u ambulantních specialistů, praktických lékařů a zubařů byste poplatek zrušili?

Ano. Stejně jako poplatek za položku na receptu. Dovedu si ale představit poplatek tak, jak je například nastaven v Německu. Jde o tzv. vstupní poplatek. Pacient zaplatí jen jednou a všechna ostatní vyšetření už má zdarma. Nyní podle Julínkova nastavení platí vždy. Pacient přijde k praktickému lékaři, ten ho odkáže k ambulantnímu specialistovi a pacient všude platí. V zahraničí je to většinou tak, že pacient zaplatí u prvního lékaře onen vstupní poplatek a když ho pošle k dalším pěti lékařům, už neplatí. Tento systém mně přijde chytřejší a sociálnější. Znova podotýkám, že by ale tento poplatek neplatili děti, důchodci a těžce nemocní.

Za pár dní bude lednová schůze Poslanecké sněmovny. ČSSD na její program navrhuje speciální zákon k poplatkům. Co v něm je?

Navrhujeme zrušení kompletně všech poplatků ve zdravotnictví. Považujeme systém, se kterým přišel Julínek, za nereformovatelný. Proto je nejlépe ho zrušit jako celek. Je nesmyslný.

Proč?

Pochopil bych, kdyby byl poplatek příjmem zdravotního pojištění a zdravotní pojišťovny by vybrané peníze musely dát zpět na léčení pacientů. Julínek ho ale formuloval tak, že poplatek je příjmem zdravotnických zařízení, která ho vyberou. To je naprosto špatně. Julínek tak v naší zemi realizuje naprostý experiment, který nemá obdoby.

Má návrh zákona, který ČSSD předloží, šanci projít prvním čtením?

Myslím, že ano. Pan poslanec Hovorka z KDU-ČSL již avizoval, že se mu poplatky také nelíbí, byť trošku jinak než nám. Možná nebude souhlasit s úplným zrušením, jak navrhuje ČSSD, ale bude chtít třeba vyjmout z placení děti a důchodce. A ve druhém čtení bychom se mohli dohodnout na nějakém kompromisu.

A co když Sněmovna návrh smete v prvním čtení ze stolu?

Pak zbývá rozhodnutí ústavního soudu. Myslím si, že je vysoce pravděpodobné, že poplatky zruší. Pokud by je nezrušil, tak zrušení poplatků budeme ve Sněmovně navrhovat znovu.

V sobotním rozhovoru pro Právo vás ministr zdravotnictví Tomáš Julínek nazval lhářem…

Vzkázal bych panu Julínkovi, ať přestane experimentovat s českým zdravotnictvím. Je to příliš nebezpečné.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Navrhujeme všechny poplatky ve zdravotnictví…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Navrhujeme všechny poplatky ve zdravotnictví…

Komentáře

dalších 48 komentářů
Anofeles. Re:Re:Opakovaná nepravda o smlouvách  | 31. 01. 2008 17:30

Nevím jak u vás, ale já pozoruji velmi nápadný úbytek pojištěnců VZP a naopak radikální nárůst pojištěnců 213 a 205. To je tady kolem Ostravy. Přijde již brzy doba, kdy se bez VZP v tomto regionu obejdeme. Už dnes je jen málo zubařů se smlouvou s VZP a přibývají i RPL. Přibudou další! A já se tak těším, až jim tu jejich smlouvu omlátím o hlavu a stanu se svobodným člověkem, nezávislým na těch buzících. Potom mi konečně bude stačit dělat jen pro 205, 213 a 211. S těmi se dá vyjít celkem rozumně. A pacienti ? Co je mi po nich ? Mají právo na svobodnou volbu pojišťovny. Nechž je využijí !

Anofeles Re:Re:Nic nerušte  | 31. 01. 2008 17:24

My přijdem.....my přijdem....no, a co bude dál ? Dál to neznám..... Jak lvové bijem o mříže a my ji rozbijeme..... Podnešku máte vy blbí socani utrum. Ústavní soud rozhodl jednoznačně, že nic není protiústavní, takže i toho blba Sobotku by měl brzy navštívit exekutor!

skeptik Re:Re:výborně  | 31. 01. 2008 17:13

nevšimnul jsem si, že by komanči a socani v česku chodili v modrém..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné