Návrhy novel zákonů na podporu rodiny vláda nepodpořila

Vláda nesouhlasí s uzákoněním utajených porodů ani s ustanovením, které by rodičkám umožnilo souhlasit s adopcí jejich dítěte bezprostředně po porodu, ani s financováním asistentů, kteří by ve škole pomáhali postiženým dětem…

PRAHA – Vláda včera nepodpořila návrhy zákonů a novel zákonů, které vypracovali poslanci KDU-ČSL s cílem posílit rodinu. Kabinet nesouhlasí s uzákoněním utajených porodů ani s ustanovením, které by rodičkám umožnilo souhlasit s adopcí jejich dítěte bezprostředně po porodu. Během jednání kabinetu informovalo tiskové oddělení úřadu vlády.

Autoři návrhů Josef Janeček a Vilém Holáň míní, že utajené porody by mohly pomoci matkám v tíživé životní situaci, které nyní raději volí interrupci, v krajním případě novorozence opustí, nebo dokonce usmrtí. Podle návrhu by osobní údaje matky při utajených porodech vedlo ministerstvo zdravotnictví ve zvláštním registru nepřístupném třetím osobám.

Jméno matky by nebylo ani v rodném listě dítěte, její osobní data by ale lékařům v případě potřeby pomohla například při stanovení diagnózy a léčbě dědičných chorob dítěte. Tím se lidovecký návrh liší od takzvaných anonymních porodů, při nichž osobní údaje rodičky zůstávají neznámé i pro zdravotníky.

Návrhy nyní poputují do sněmovny, provázet je bude nesouhlasné stanovisko vlády.

Umožnit okamžitý poporodní souhlas s adopcí by podle Janečka a Holáně odstranilo průtahy a vleklá řízení, k nimž vede nynější právní úprava. Podle té může matka souhlasit s adopcí až šest týdnů po narození dítěte. Ustanovení bere ohled na psychický stav matky po porodu, který ji může vést k rozhodnutím, jež by později ráda zvrátila.

Poslanci navrhují, aby matka sice mohla s adopcí souhlasit, jakmile se dítě narodí, účinnosti by ale souhlas nabyl až po šesti týdnech od porodu. Ochrana rodičky v šestinedělí by tedy byla zachována, míní.

Vláda nesouhlasí ani s financováním asistentů, kteří by ve třídách pomáhali postiženým dětem plnoprávně se zapojit do vyučování ve škole v místě svého bydliště. Handicapované děti by pak nemusely jezdit do speciálních škol internátního typu daleko od domova. Podpory se nedočkal ani návrh rámcového zákona o podpoře rodiny, kterým chtějí lidovečtí poslanci zajistit zlepšení materiálních podmínek, ale i vyšší podporu a společenskou prestiž rodin.

Ohodnoťte tento článek!