Navýšení platů lékařů je podle Hegera povinností nemocnic

Leoš Heger

Navýšení platů nemocničních lékařů od března je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) povinností nemocnic. Peníze na to si musejí se zdravotními pojišťovnami vyjednat. Odbory pak mají řešit problémy s navýšením v jednotlivých nemocnicích, řekl dnes ČTK ministr. Ministerstvo se podle něj nemůže zabývat jednotlivostmi, bude řešit jen systémové problémy ze strany pojišťoven.

Nemocniční doktoři mají podle dohody státu s lékařskými odbory dostat od března k průměrným 48.000 měsíčně dalších 5000 až 8000 korun.

„My registrujeme pět nemocnic, převážně v oblasti Zlínska, tam si myslím, že je to věcí nemocnic, aby jednaly s pojišťovnami. My jsme dostali zprávu, že jinak v naprosté většině nemocnic dostali lékaři platové výměry podle nových tarifů,“ řekl ministr před svým dnešním vystoupením na jednání Asociace českých a moravských nemocnic. Večer ho čeká schůzka s šéfem lékařských odborů Martinem Engelem.

„Dostali jsme od pojišťoven příslib, že tam, kde byly nějaké technické problémy, tak pojišťovny peníze doplatí,“ uvedl ministr. Lékaři mají letos dostat navýšení podle vyhlášky za deset měsíců roku.
Pokud někdo v dubnu ve výplatě za březen navýšení nedostal, měl by dostat v květnové výplatě navýšení hned za dva měsíce. Stejně mají podle ministra postupovat nemocnice, které neměly v dubnu na výplaty od pojišťoven ani na ně neměly své rezervy. „Lékaři by měli dostat navýšení s měsíčním zpožděním tak, aby dostali i dlužnou část,“ potvrdil ministr.

Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podle mluvčího Jiřího Roda rozešle peníze na zvýšení platů lékařů ve druhé polovině dubna. Podle šéfa správní rady VZP Marka Šnajdra mohou pojišťovny platit až 30 dnů po vykázání péče, takže ani dřív zaplatit nemohly.

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) dokonce sdělila, že do konce dubna určitě nic nezaplatí. Nechce platit podle počtu lékařů v dané nemocnici, jak dohodl ministr s odbory, ale domlouvat se s řediteli jednotlivě. Chce vidět úspory v hospodaření nemocnic. O způsobu rozdělení peněz pro lékaře v nemocnicích dnes jedná správní rada OZP. Podobně chce postupovat také Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance.
Lékařské odbory trvají na plnění memoranda, které podepsal na závěr protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme Engel s Hegerem. V protestní akci dalo výpověď 3800 z 18.000 nemocničních lékařů, po dohodě o platech výpovědi stáhli. Ze 190 nemocnic nedostali lékaři přidáno v pěti – ve Zlíně, Vsetíně, Uherském Hradišti, Mělníku a Písku. V některých dalších nemocnicích jsou podle odborářů problémy.

Navýšení platů lékařů je podle Hegera povinností nemocnic
Ohodnoťte tento článek!