Nebezpečné ftaláty? U nás? To snad ne, říkají nemocnice

Titulní obrázek

Řada ředitelů a manažerů v nemocnicích vůbec nemá o škodlivosti ftalátů tušení, ani neví, zda je zařízení používají. „Myslím, že ftaláty v nemocnici v ničem nemáme,“ řekl například ředitel Nemocnice Tanvald Vladimír Měrka…

Ředitelé některých zdravotnických zařízení netuší, zda používají škodlivé pomůcky

Zatím jen menší část nemocnic skončila s používáním nebezpečných zdravotnických pomůcek obsahujících rakovinotvorné ftaláty.

Průzkum Deníku, který to zjistil, však upozornil ještě na další vážný problém. Řada ředitelů a manažerů v nemocnicích vůbec nemá o škodlivosti ftalátů tušení, ani neví, zda je zařízení používají. „Myslím, že ftaláty v nemocnici v ničem nemáme,“ řekl například Deníku ředitel Nemocnice Tanvald Vladimír Měrka. Po opakovaném dotazu našeho listu však nemocnice přiznala, že pomůcky s ftaláty používá. Ftaláty se vyskytují v měkčeném PVC, ten je součástí řady zdravotnických pomůcek.

Další nemocnice výrobky s ftaláty zapírají. „Nic s ftaláty v naší nemocnici nepoužíváme,“ řekla Deníku mluvčí Městské nemocnice v Jablonci nad Nisou Petra Krajinová. Před dvěma týdny přitom užívání měkčených plastů přiznala. „O změně materiálu na výrobky bez PVC jsme zatím neuvažovali. Nejsme zásadně proti změnám, spíše o jejich možnostech zatím nemáme povědomí,“ řekla tehdy Krajinová. Po upozornění na rozpor ve svých výpovědích nakonec potvrdila, že jablonecká nemocnice výrobky se škodlivými ftaláty používá.

U řady nemocnic, které tvrdí, že pomůcky a přístroje s ftaláty nepoužívají, jsou odborníci k jejich tvrzením skeptičtí. „Osobně by mě hodně překvapilo, kdyby v České republice byla nemocnice kompletně bezftalátová,“ říká Mirka Jopková ze sdružení Arnika, které spolupracuje s řadou zdravotnických zařízení na výměně ftalátových pomůcek za náhražky bez škodlivin. I nemocnice, které se snaží měkčeného PVC v pomůckách zbavit, totiž nahrazují ftaláty postupně po jednotlivých odděleních.

O zdravotních rizicích, která představují ftaláty ve zdravotnických pomůckách z PVC, se ví již několik let. Přesto jejich používání stále není zakázáno.

Dalibor Dostál, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!