Přejít na obsah

Nebudu Julínkovým výběrčím asociálních daní

zpět
11.1.2008

"Ohlasy nám chodí z celé republiky. Denně jde o desítky dopisů a mailů. Nemusíte tomu věřit, ale jedná se většinou o kladné postoje obyčejných lidí, kteří nechápou, proč mají vzdor nemalému zdravotnímu pojištění ještě doplácet, " řekl Právu ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml...

Skupina vrchlabských ambulantních lékařů vás v souvislosti s ignorací zákona o výběru poplatků za zdravotní péči označila za strůjce nekalé soutěže. Lékaři argumentují úbytkem pacientů v ordinacích, které jim údajně stáhla soukromá nemocnice ve Vrchlabí, kde děti do 18 let poplatky neplatí.

Poplatky se vybírají příliš krátkou dobu na jakékoliv serióznější závěry. Napadání naší nemocnice ze strany anonymních lékařů z Vrchlabí, jejichž jména mi nikdo nebyl schopný říci, mne přinejmenším udivuje. Nejsem přítelem bezduchého osočování v tisku bez znalosti věci, a tak se omezím na stručný závěr. Pokud mají pocit, že jim přebíráme pacienty, ať se obrátí na kompetentní orgány a vyčkají jejich závěrů. Nemocnice ve Vrchlabí se vzdor hrozbě sankcí nestane výběrčím asociálních a nelidských daní ministra Julínka.

Argumentujete krátkou dobou na serióznější závěry. Pravděpodobně ale máte ohlasy od pacientů a myslím nejen z Vrchlabska?

Ohlasy nám chodí z celé republiky. Denně jde o desítky dopisů a mailů. Nemusíte tomu věřit, ale jedná se většinou o kladné postoje obyčejných lidí, kteří nechápou, proč mají vzdor nemalému zdravotnímu pojištění ještě doplácet. Část je i negativních typu „Ty hajzle přisluhovači Ratha“, které považuji za politickou provokaci. Dokonce první lidé nám začali posílat peníze na hrozící pokuty.

Dokážete oddělit snahu náměstka bývalého ministra zdravotnictví a nově senátorského kandidáta za ČSSD na Královéhradecku Vladimíra Drymla se zviditelnit a činnost MUDr. Drymla jako současného ředitele nemocnice odmítající inkasovat děti a mládež?

Reakce ředitele Drymla je odpovědí na nesmysly, které vzešly z nynějšího ministerstva zdravotnictví. Otázku poplatků nelze řešit bez zohlednění určitých skupin obyvatel. Poplatky, proti nimž a priori nejsme, mají sloužit jako regulační prvek, aby nedocházelo ke zneužívaní zdravotní péče. Prioritou je, že zákon o poplatcích nepočítá s odpovídající ochranou určitých skupin obyvatel, hlavně dětí, což je v zemích Evropské unie ojedinělým jevem. Zohlednění určitých skupin pacientů znamená umožnit jim neomezený přístup k lékařské péči, ze které jsou nyní prakticky vyloučeni. Zároveň jde o šanci lépe uplatňovat prevenci. Dalším nedostatkem je, že vybrané poplatky neplynou zpět zdravotním pojišťovnám, což je také v Evropě nevídané.

Současná role vám může pomoci ve volební kampani.

Občané musí sami rozhodnout, zda chtějí mít v politice člověka, který zná jejich problémy a snaží se je řešit, nebo lidi, kteří myslí pouze na svůj prospěch.

Slušná fráze.

Možná. Já se snažím změnit věc, která by mne vzhledem k mému postavení, obecně řečeno, nemusela zajímat. Navíc věc, na které by soukromá nemocnice mohla slušně profitovat. Poplatky, tak jak jsou dané, považuji za asociální. Určitě nepomohou ke zkvalitnění zdravotní péče, ale spíše naopak, což nemohu jako lékař nechat bez povšimnutí a dokonce se na tom podílet. Jak jsem řekl, chceme hlavně léčit, a nikoliv hrát roli daňových výběrčích. Nemocnice se dobrovolně vzdává části zisku ve prospěch pacientů, což nepochybně přispěje k oboustranně kladnému vztahu. Kalkulovat však s enormním přílivem pacientů a zisky z výkonů, což se zatím nepotvrdilo, by bylo iluzorní. Jsme totiž stejně jako všichni regulováni zdravotními pojišťovnami.

Vladislav Prouza, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Nebudu Julínkovým výběrčím asociálních daní

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nebudu Julínkovým výběrčím asociálních daní

Komentáře

dalších 26 komentářů
Anofeles Co si to dovoluješ, ty....  | 14. 01. 2008 08:14

No nezlobte se zase na mě, já spíše nechápu takové ty výkřiky funkcionářů RPL, kteří tvrdí, že má na ten den objednáno 20 lidí a ono mu tam přijde padesát. Co má tedy chudák dělat, než pracovat systémem, který byl výše popsán. No co asi? Ty lidi navíc musí jeho sestra v čekárně prosít dle potíží a na to má ten objednávací blok, přece. Jinak to nepůjde a pacienti si z Vás budou dělat otroky pořád. Také zásadně odmítat jakékoliv ordinování ve svém volném čase, kdy, zvláště na dědině je to opravdu sprosté. A pokud už to má ten lékař zavedeno, tak by měl na tom patřičně profitovat. Nestačí husa, nebo plato vajec. Na to se už dneska každý vykašle! Uvědomte si, že tady jde o váš soukromý čas a ten si prostě ocením jak já uznám za vhodné. To s VZP vůbec neřeším!

Tomáš Rozsíval, MUDr Re:Re:Re:A dokonce...  | 14. 01. 2008 08:06

Máte samozřejmě pravdu, já se taky nestačím divit. Jelikož jsem ale řešil zrovna několik kasuistik, kde šlo o práci v ordinaci RPL, přiznám se, že jsem AS upozadil, ač na to nemají samozřejmě právo... Těch 30 litrů za CRP..... no dejme tomu, vy uvádíte např. moji odbornost, ale já na to opravdu nemám a těsně před důchodem už se tímto přístrojem vybavovat nebudu, nemluvě o tom, že mi to ani VZP nenasmlouvá. Jejich argument je ten, že to je aparát čistě pro RPL, nikoliv pro AS. Ale nalejme si čistého vína, nic nenahradí práci a mozkový trust lékaře, vč. životních zkušeností a zdravé obezřetnosti. A to, promiňte mi,prosím, mezi dveřmi dělat nelze. U žádné odbornosti! Jinak Vám přeji vše dobré!

lenka Šepsová,PL Nov Re:Re:A dokonce...  | 13. 01. 2008 20:00

nebudu polemizovat s dr.Rozsívalem o ! léčení mezi dveřmi " u Pl, ono totiž je i u AS. Závisí to na člověku-jsou PL dobří a špatní a AS taky. Ke spotřebě ATB- já neznám na okrese ČL žádného AS,který má v ordinaci CRP POCT. Zatímco z řad PL a PLDD nás už řada je a nemusíme ATB sekat jako Ba´ta kecky.Chtělo to jen prostudovat literaturu, udělat kurs, zapojit se do externího syst.ověřování kvality nakoupit cca za 30 litrů přístroj a pracovat s ním. Nyní lze i účtovat pojiš´tovně.U rozvahy nad bolavým břichem je to metoda v terénu velmi ocenitelná a zhusta ji využívám. Já se opravdu divím,že nikdo z ORl lékařů/ chirurgové taky ne/ to v mém okolí nevlastní a pak mi přicházejí pacienti s dg J039 a je nasazen Biseptol ordinaci AS.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné