Přejít na obsah

Nečas a spol. našli vzor pro vyplácení státních zaměstnanců u zdravotních sester

zpět
24.9.2010
pero, kalkulačka, peníze, daně
zvětšitpero, kalkulačka, peníze, daněZdroj: www.mf.co.za

pero, kalkulačka, peníze, daně | Zdroj: www.mf.co.za

 

Poslední nápad ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka na změnu platových tarifů se Nečasově vládě líbí. Jde o to, že by se příští rok rozšířily možnosti takzvaného "pásmového odměňování", které se nyní používá ve zdravotnictví, na většinu zaměstnanců veřejného sektoru.

Právě těžko čitelná slova „pásmové odměňování“ jsou pro Drábka způsobem, jak se dostat k vytyčenému cíli, tedy ušetřit deset procent v objemu peněz na platy.

V případě, který navrhuje Drábek, by platové tabulky zůstaly tak, jak jsou. „Bylo by možné individuálně posoudit zaměstnance, jeho schopnosti, kvalitu práce a zařadit ho v rámci platové třídy do rozmezí od nejvyššího do nejnižšího platového stupně. Tedy úplně bez přímé vazby na počet odpracovaných let,“ tvrdí Drábek.

To by znamenalo, že by například zdravotní sestra mohla dostat tarifní plat v rozmezí 15 960 korun až 24 020 korun hrubého měsíčně. Nyní se k tomu nejvyššímu posouvá spolu s rostoucí praxí ve dvanácti skocích a „předbíhat“ nelze. Stejně jako není možné dát člověku s dvaceti lety praxe nástupní plat.

Pozor na zneužívání, varují odbory

Pásmové ohodnocení, navržené Drábkem, by právě takové posuny nahoru a dolů bez přímé vazby na skutečnou délku praxe umožňovalo. Již dnes je to teoreticky možné právě ve zdravotnictví. „Je to umožněno, ale ne využíváno,“ řekla místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Prvotní záměr byl podle ní lépe zaplatit kvalitní lidi, kteří ale neměli dost dlouhou praxi. „Začalo se to ale zneužívat tam, kde nebyly peníze. Proto se to přestalo používat,“ říká Břeňková.

Rozšíření pásmového odměňování na celý veřejný sektor včera odbory nechtěly příliš komentovat. „Musíme analyzovat dopady na jednotlivé profese. Připomínkové řízení trvá normálně deset až patnáct dní. Včera jsme na to měli šest hodin. Pro takto závažné rozhodnutí je to neúnosné,“ řekla Břeňková.

Celý článek si můžete přsčíst na serveru Hospodářských novin iHNED. cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Hana Škodová, iHNED.cz

Komentovat článek: Nečas a spol. našli vzor pro vyplácení státních…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nečas a spol. našli vzor pro vyplácení státních…

Komentáře

dalších 8 komentářů
Dr. R. Jelínek Nihil novum...  | 25. 09. 2010 12:11

ještě doplním 1550 nástupní plat, při průmšrné mzdě kolem 2200, je podobné jako dnes 16000,- při průměrné mzdě 23500, takže jsem se za těch 20 let nikam nedostali.

Dr. R. Jelínek Nihil novum...  | 25. 09. 2010 09:30

Když jsme u té nostalgie, já nastupoval v roce 1981 za 1550,- jako student jsem si dokázal vydělat na brigádách až 4000 tisíce za měsíc (pracoval jsem občas ve slévárně, k tomu nějaký stipko + asistentskej plat na fyzilogii- tyhle peníze se daniliy jen 5%), takže po dokončení studia to byl pád na džku. Nicméně postupem času jsem si na těch 6 tisíc přišel a to byly za komoušů slušný prachy. Navíc předatesteční vzdělávání, možnost stáží atd. vše refuncované zaměstnavatelem, při stáži ubytování a obědy zdarma....Když to srovnám s dneškem tak to bohuže jde čím dál více do háje. Neberte to jako vzpomínky na krásný socialismus, byly jiné problémy, které naštěstí dnes nejsou. Dnes mi to vša připadá jako snaha o to co nejvíce zlikvidovat současné zdravotnictví.

Jiri Wicherek Nihil novum...  | 24. 09. 2010 19:30

Jo, psychiatrie tez nebyla zrovna v kursu, toz byla protezovana. V nedaleke velke psych lecebne pozoruji jiz radu let kolotoce mladych absolventu, kteri prijdou, pobydou par mesicu, odejdou... No, sem tam nejaky zustane...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné