Přejít na obsah

Nečas odchodné pro záchranáře nepodporuje, návrh ale neodmítl

zpět
8.3.2012
Peníze na platy lékařů nemocnice zatím nemají
zvětšitPeníze na platy lékařů nemocnice zatím nemají
Autor: Shutterstock

Peníze na platy lékařů nemocnice zatím nemají | Autor: Shutterstock

 

Záchranáři mají stále naději, že získají nárok na odchodné. Vláda se totiž na svém včerejším zasedání vyjádřila neutrálně k návrhu změn v zákoně o zdravotnické záchranné službě, který by záchranářům zajistil právo na odchodné po ukončení pracovního poměru. Základní odchodné by podle návrhu činilo jeden průměrný měsíční plat, nejvyšší pak jeho šestinásobek.

Pokud by nakonec poslanecký návrh prošel, tak by záchranářům vedle odchodného přinesl i až týden dovolené navíc.

Záchranáři v minulosti opakovaně upozorňovali na jejich znevýhodnění vůči kolegům z ostatních složek integrovaného záchranného systému. Policisté a hasiči totiž již právo na výsluhy mají.

Podle návrhu by na odchodné měli nárok záchranáři až po dosažení 50 let věku a za předpokladu, že u záchranné služby pracovali alespoň 15 let.

Za každý odpracovaný rok navíc by se nároková částka zvýšila o třetinu průměrného výdělku zaměstnance, přičemž hranice maximálního odchodného činí dle návrhu 6 průměrných platů.

Platit to budou kraje

Dopad realizace návrhu na veřejné rozpočty je podle vicepremiérky Karolíny Peake (VV) dosud neznámý. Předkladatelé však odhadují, že náklady na odchodné a dodatkovou dovolenou by v první fázi neměly překročit částku 50 milionů korun.

Zřizovatel zdravotnické záchranné služby jsou kraje, náklady tedy budou muset uhradit hejtmani z krajských rozpočtů. V případě tohoto návrhu se však nejedná o škodolibost vládních poslanců vůči oranžovým hejtmanům. Návrh iniciovala skupina poslanců ze všech politických stran.

Premiérovi se návrh nelíbí

Premiér Petr Nečas (ODS) se však bojí, že by případné schvální návrhu v poslanecké sněmovně a uvedení normy do praxe mohlo dojít k eskalaci požadavků i ze stran ostatních podobných profesí.

Například pracovníci Horské služby, Vodní záchranné služby, ale i zdravotníci z jednotek intenzivní péče. „Ti všichni budou logicky argumentovat, že pracují za stejných podmínek jako záchranáři,“ namítl Nečas.

Připomněl, že jiné složky integrovaného záchranného systému, například policisté či hasiči pracují na základě služebního zákona, který pro ně znamená řadu nevýhod a výsluhy a podobně je kompenzují. Zdůraznil, že si práce lidí ze záchranných služeb velmi váží, ale toto dělení by mělo být respektováno.

Nečas ale připustil koncepční úvahu, že by zdravotní záchranná služba v budoucnu mohla pracovat podle služebního zákona.

Předkládací zpráva ZDE


Komentovat článek: Nečas odchodné pro záchranáře nepodporuje,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nečas odchodné pro záchranáře nepodporuje,…

Komentáře

další 3 komentáře
kovik a co stb  | 8. 03. 2012 19:34

Pan premiér je bývalý svazák a jako takový nemá odvahu sebrat doživotní renty členům STB to náš stát stojí daleko více peněz nežli renty pro pár lidí co roky pracují na záchrankách.

jirka výsluha místo dovolené  | 8. 03. 2012 13:39

pomoci překlenout období mezi odchodem ze záchranky pro ztrátu pracovní schopnosti a důchodem rozumnou několikatisícovou výsluhou, to je oč tu běží!! Vzpomínkami na dovolenou navíc, kterou čerpali před 20 lety, se ve frontě před úřadem práce ani nenasytí ani nezahřejí, navíc ta dovolená bude stát víc peněz než zmiňované výsluhy..

záchranář Pan premiér projevil hlubokou neznalost praxe...  | 8. 03. 2012 13:02

Pan premiér projevil hlubokou neznalost praxe. Srovnávat Horskou službu, Vodní záchrannou službu nebo JIPky ve špitálech se ZZS je skutečně neprofesionální až ostudné. Takže pabn premiér bude rušit výhody u ostatních složek IZS? Hasičům a policistům? Nebo i těm dalším, co je mají - soudci, státní zástupci, vězeňská služba atd.?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné