Přejít na obsah

Nečas se Škromachem navrhují zjednodušit formuláře k nemocenské

zpět
15.5.2009

Novela má za cíl zjednodušit administrativní náročnost spojenou z výplatou nemocenské. Pomoct by měla zejména lékařům, náklady na odesílání hlášení o nemocenské by se jim měly snížit až o třetinu. Poslanci novelu předložili sněmovně tento týden...

Bývalí ministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD) společně sepsali návrh novely zákona o nemocenském pojištění, která platí od letošního ledna. Novela má za cíl zjednodušit administrativní náročnost spojenou z výplatou nemocenské. Pomoct by měla zejména lékařům, náklady na odesílání hlášení o nemocenské by se jim měly podle návrhu snížit až o třetinu. Poslanci novelu předložili sněmovně tento týden. Poté, co ji posoudí vláda Jana Fischera, poputuje předloha k projednání poslancům.

Lékaři si na přílišnou náročnost tiskopisů k takzvané neschopence stěžovali už od ledna, kdy Nečasem prosazený zákon vstoupil v platnost. „Tiskopis je zbytečně velký, takže se ani po přeložení nevejde do standardní obálky,“ řekl v lednu ČTK lékař Jan Jelínek. Práci doktorům komplikoval i fakt, že museli vyplňovat každou z šesti stránek formuláře zvlášť, což jim zabíralo mnoho času na úkor péče o pacienty. Ministerstvo slíbilo sjednat nápravu.

Nečas se Škromachem chtějí dolní komoru požádat o zrychlené projednání normy tak, aby byla schválena již v prvním čtení. „Lze konstatovat, že počet dílů tiskopisů pro uplatňování nároku na výplatu nemocenského a ošetřovného považuje veřejnost, především ošetřující lékaři, za neodůvodněně vysoký,“ píše se v důvodové zprávě k novele.

„Při podrobném rozboru situace bylo zjištěno, že některé díly lze považovat za zbytné,“ stojí také ve zprávě. Navrhuje se proto snížení počtu dílů tiskopisů i zrušení některých z nich. Novela dále prodlužuje lhůtu pro zasílání některých formulářů.

Podle předlohy by změna a tisk nových formulářů neměly znamenat další náklady, protože se stejně znovu tisknou každý rok. S určitými náklady bude nutné počítat jen u vytvoření vzorů nových tiskopisů, ty však budou podle předkladatelů „zanedbatelné“.

Podle zákona o nemocenském pojištění z Nečasovy dílny stonají první tři dny lidé zadarmo, od čtvrtého do 14. dne jim nemocenskou platí zaměstnavatel, od 15. dne pak stát. Sociální demokraté a komunisté kritizují takzvanou karenční lhůtu, tedy první tři dny neplacené nemoci, i fakt, že zaměstnavatel proplácení pouze pracovní dny. Ministerstvo práce vedené donedávna Nečasem ale tvrdilo, že nový systém pomohl výrazně ušetřit a snížit počet krátkodobě nemocných.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Nečas se Škromachem navrhují zjednodušit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nečas se Škromachem navrhují zjednodušit…

Komentáře

dalších 14 komentářů
Anna Neschopenky a sestry  | 21. 05. 2009 06:50

Dobré ráno sestřičko, já nehledám vinu v sestrách a v lékařích, pracuji v jiném oborou a už léta vím, že chyba je v systému. Ti, které jsme volili pak u koryta zvolili úplně jinou cestu a nutí nás, abysme po ní šli jak ovce. To je největší katastrofa naší malé země:) Pěkný den. Anička

Ema Re:Neschopenky  | 18. 05. 2009 08:50

Ono to asi bude tím, že ti co tvoří ty zákony a další normy nejsou jaksi z praxe, vůbec netuší co to obnáší zpracovávat podle těch jejich výmyslů data. A že nový zákon o nemocenském je nesmysl, o tom žádných pochyb. Proč bychom dělali něco jednoduše, když to jde složitě.

sestra Re:Neschopenky  | 18. 05. 2009 08:47

Aničko, naše paní účetní mi 5.1. sdělila, že vše je přece naprosto jasné, ti hlupáci jsou sestry, které nikdo neproškolil ve vypisování neschopenek- copak vypisování, ale co s těmi papíry dále, že na tom není přece nic divného a vše je jednoduše a jasně pochopitelné. No asi jak pro koho- jak máme pracovat s neschopenkami, když jejich formuláře dorazily na pracoviště opravdu až toho 5.1. o dalších lejsterch nemluvě, ta ještě později.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné