Nečas se Škromachem navrhují zjednodušit formuláře k nemocenské

Titulní obrázek

Novela má za cíl zjednodušit administrativní náročnost spojenou z výplatou nemocenské. Pomoct by měla zejména lékařům, náklady na odesílání hlášení o nemocenské by se jim měly snížit až o třetinu. Poslanci novelu předložili sněmovně tento týden…

Bývalí ministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD) společně sepsali návrh novely zákona o nemocenském pojištění, která platí od letošního ledna. Novela má za cíl zjednodušit administrativní náročnost spojenou z výplatou nemocenské. Pomoct by měla zejména lékařům, náklady na odesílání hlášení o nemocenské by se jim měly podle návrhu snížit až o třetinu. Poslanci novelu předložili sněmovně tento týden. Poté, co ji posoudí vláda Jana Fischera, poputuje předloha k projednání poslancům.

Lékaři si na přílišnou náročnost tiskopisů k takzvané neschopence stěžovali už od ledna, kdy Nečasem prosazený zákon vstoupil v platnost. „Tiskopis je zbytečně velký, takže se ani po přeložení nevejde do standardní obálky,“ řekl v lednu ČTK lékař Jan Jelínek. Práci doktorům komplikoval i fakt, že museli vyplňovat každou z šesti stránek formuláře zvlášť, což jim zabíralo mnoho času na úkor péče o pacienty. Ministerstvo slíbilo sjednat nápravu.

Nečas se Škromachem chtějí dolní komoru požádat o zrychlené projednání normy tak, aby byla schválena již v prvním čtení. „Lze konstatovat, že počet dílů tiskopisů pro uplatňování nároku na výplatu nemocenského a ošetřovného považuje veřejnost, především ošetřující lékaři, za neodůvodněně vysoký,“ píše se v důvodové zprávě k novele.

„Při podrobném rozboru situace bylo zjištěno, že některé díly lze považovat za zbytné,“ stojí také ve zprávě. Navrhuje se proto snížení počtu dílů tiskopisů i zrušení některých z nich. Novela dále prodlužuje lhůtu pro zasílání některých formulářů.

Podle předlohy by změna a tisk nových formulářů neměly znamenat další náklady, protože se stejně znovu tisknou každý rok. S určitými náklady bude nutné počítat jen u vytvoření vzorů nových tiskopisů, ty však budou podle předkladatelů „zanedbatelné“.

Podle zákona o nemocenském pojištění z Nečasovy dílny stonají první tři dny lidé zadarmo, od čtvrtého do 14. dne jim nemocenskou platí zaměstnavatel, od 15. dne pak stát. Sociální demokraté a komunisté kritizují takzvanou karenční lhůtu, tedy první tři dny neplacené nemoci, i fakt, že zaměstnavatel proplácení pouze pracovní dny. Ministerstvo práce vedené donedávna Nečasem ale tvrdilo, že nový systém pomohl výrazně ušetřit a snížit počet krátkodobě nemocných.

ČTK

Nečas se Škromachem navrhují zjednodušit formuláře k nemocenské
Ohodnoťte tento článek!