Přejít na obsah

Nečas: Zdravotnictví už nesmí být černou dírou

zpět
23.1.2011
Petr Nečas
zvětšitPetr NečasZdroj: Petr Nečas

Petr Nečas | Zdroj: Petr Nečas

 

České zdravotnictví musí přestat být černou dírou, do které se donekonečna lijí veřejné prostředky bez toho, aby byly vždy efektivně čerpány.

Premiér Petr Nečas (ODS) to řekl v pátek po jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem (TOP 09) a jeho náměstky.

„Proto, aby se tak stalo, jsou klíčové reformní kroky. Řekli jsme si představu o legislativních změnách a myslím si, že se nám podaří reformu zdravotnictví dostat do tempa, které umožní letos předložit a schválit klíčové zákony,“ řekl premiér Nečas.

Premiér ale neodpověděl na dotaz, jaké kroky se chystají k řešení aktuální situace ve zdravotnictví, kdy z nemocnic chce odejít 3800 ze 16 000 lékařů, což by vedlo ke zhroucení péče.

Jen dodal, že se připravují opatření a některá budou předložena vládě, protože vyžadují její rozhodnutí.

Vydírání nelze ustupovat

Ministr zdravotnictví Heger k finančním požadavkům lékařů řekl: „Nadále trvá naše jasné stanovisko, že otevřenému vydírání nelze ustupovat.“ Ministr slíbil urychlení reforem, aby se zrychlil příliv peněz na platy. Zopakoval však, že lékaři nemohou od března počítat s tím, že se jim zvýší příjmy, „natožpak v řádu desítek procent“.

Svaz pacientů, Asociace českých a moravských nemocnic, LOK a odborový svaz zdravotnictví v pátek vydaly výzvu politikům. V ní mimo jiné píší:

„Situace je tak vážná, že někde nebude možné zajistit ani akutní péči a v řadě regionů může dojít k přímému ohrožení zdraví a životů nemocných.“ Vyzvaly politiky, aby urychleně jednali.

Po jednání ministra zdravotnictví s premiérem Nečasem nevidí lékaři na Zlínsku v situaci žádný posun.

Výpovědi prý nestahují

„Z toho, co mám z médií k dispozici, vyplývá jediné, a to, že vláda hodlá situaci zablokovat a lékařům nepřidá. Že vyvolá krizi ve zdravotnictví. Je z toho zřejmá snaha zredukovat zdravotnická zařízení a tím ušetřit finance v pojištění,“ řekl Právu šéf okresního sdružení ČLK ve Zlíně Lubomír Nečas.

Potvrdil, že do pátečního odpoledne žádný z lékařů, kteří podali výpovědi ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje, ji nestáhl. Planá tak byla i snaha hejtmana Stanislava Mišáka, který se na lékaře ve výpovědi obrátil v dopise dokonce i s prosbou, aby neodcházeli.


Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Nečas: Zdravotnictví už nesmí být černou dírou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nečas: Zdravotnictví už nesmí být černou dírou

Komentáře

dalších 49 komentářů
nemocniční sekundář černá díra  | 25. 01. 2011 00:53

Pan Nečistý by měl především zabránit rozkrádání zdravotnických peněz. K tomu se ale evidentně nechystá.

názor ad pojištovny  | 24. 01. 2011 09:16

..pojištovny nechtějí platit,radši zkoumají,zda to nebyl pojistný podvod a pod...jak se z plateb vykroutit.Musí přeci vydělávat.

Mr.Hyde ad  | 24. 01. 2011 00:29

Nechápu.... neustále přilévají peníze z veřejných financí ? 7% HDP když Evropa je na 10% ? vidím to tak Vše zprivatizujeme, pojšťovny taktéž... Výši pojstného necháme určit pojšťovnu (občane těš se) a péči zredukujeme tak, aby pojštění pokrylo tak jednu destinu péče potřebné...Amerika : 50% lidí není schopno si vysoké pojštění zaplatit. .... to chceme?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné