Nečas: Zdravotnictví už nesmí být černou dírou

Petr Nečas

České zdravotnictví musí přestat být černou dírou, do které se donekonečna lijí veřejné prostředky bez toho, aby byly vždy efektivně čerpány.

Premiér Petr Nečas (ODS) to řekl v pátek po jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem (TOP 09) a jeho náměstky.

„Proto, aby se tak stalo, jsou klíčové reformní kroky. Řekli jsme si představu o legislativních změnách a myslím si, že se nám podaří reformu zdravotnictví dostat do tempa, které umožní letos předložit a schválit klíčové zákony,“ řekl premiér Nečas.

Premiér ale neodpověděl na dotaz, jaké kroky se chystají k řešení aktuální situace ve zdravotnictví, kdy z nemocnic chce odejít 3800 ze 16 000 lékařů, což by vedlo ke zhroucení péče.

Jen dodal, že se připravují opatření a některá budou předložena vládě, protože vyžadují její rozhodnutí.

Vydírání nelze ustupovat

Ministr zdravotnictví Heger k finančním požadavkům lékařů řekl: „Nadále trvá naše jasné stanovisko, že otevřenému vydírání nelze ustupovat.“ Ministr slíbil urychlení reforem, aby se zrychlil příliv peněz na platy. Zopakoval však, že lékaři nemohou od března počítat s tím, že se jim zvýší příjmy, „natožpak v řádu desítek procent“.

Svaz pacientů, Asociace českých a moravských nemocnic, LOK a odborový svaz zdravotnictví v pátek vydaly výzvu politikům. V ní mimo jiné píší:

„Situace je tak vážná, že někde nebude možné zajistit ani akutní péči a v řadě regionů může dojít k přímému ohrožení zdraví a životů nemocných.“ Vyzvaly politiky, aby urychleně jednali.

Po jednání ministra zdravotnictví s premiérem Nečasem nevidí lékaři na Zlínsku v situaci žádný posun.

Výpovědi prý nestahují

„Z toho, co mám z médií k dispozici, vyplývá jediné, a to, že vláda hodlá situaci zablokovat a lékařům nepřidá. Že vyvolá krizi ve zdravotnictví. Je z toho zřejmá snaha zredukovat zdravotnická zařízení a tím ušetřit finance v pojištění,“ řekl Právu šéf okresního sdružení ČLK ve Zlíně Lubomír Nečas.

Potvrdil, že do pátečního odpoledne žádný z lékařů, kteří podali výpovědi ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje, ji nestáhl. Planá tak byla i snaha hejtmana Stanislava Mišáka, který se na lékaře ve výpovědi obrátil v dopise dokonce i s prosbou, aby neodcházeli.

Ohodnoťte tento článek!