Nečasova vláda hazarduje s dostupností zdravotní péče

Michal Hašek

„Je to vláda a ministerstvo zdravotnictví, kdo určuje pravidla a zabezpečuje financování. Kraje tyto prostředky přerozdělují dle jasně daného klíče. Provozní a investiční prostředky se na mzdy použít nedají, to ví každý státní úředník,“ říká Michal Hašek.

PŘEDSEDA ASOCIACE KRAJŮ A HEJTMAN JIHOMORAVSKÉHO KRAJE MICHAL HAŠEK:

Ministr Leoš Heger prohlásil v otevřeném dopise Pardubickému kraji, že za výši platů v nemocnicích zřizovaných kraji jsou odpovědné kraje. Podle Hegera dlouho nic nedělaly a upřednostňovaly jiné investiční výdaje. Souhlasíte s ním? A jak situaci řešit?

To je bohužel velká nepravda a pan ministr to dobře ví. Je to vláda a ministerstvo zdravotnictví, kdo určuje pravidla a zabezpečuje financování. Kraje tyto prostředky přerozdělují dle jasně daného klíče. Provozní a investiční prostředky se na mzdy použít nedají, to ví každý státní úředník.

Čtvrtina nemocničních lékařů chce dát kvůli nízkým platům výpověď a hrozí tak výrazné omezení dostupnosti a kvality zdravotní péče. Budete jako předseda asociace iniciovat jednání s nespokojenými lékaři v nemocnicích?

Jako hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů s lékaři jednám prakticky neustále, bohužel na rozdíl o ministra zdravotnictví či premiéra. Vyjádření pana ministra spíše přilévají olej do ohně, než aby se snažil situaci řešit. To je ze strany vlády obrovská nezodpovědnost a hazardování s dostupností lékařské péče. Nejedná se o problém, který se zde vyskytl ze dne na den, současné problémy avizují lékaři již minimálně půl roku.

Co říkáte na to, že vláda připustila možnost rušení některých malých nemocnic nebo zavírání oddělení ve velkých nemocnicích?

Je to o přístupu k řešení problémů. ODS a její vláda raději omezí zdravotní péči lidem, než aby se této problematice odpovědně věnovala. Co si máme o vládě a její snaze řešit tento problém myslet, když premiér věnuje jednání o zdravotnictví pět minut a ukončí to vyjádřením do médií, že raději nějaké nemocnice zavře?!

Co budete konkrétně v krajích dělat, pokud takovýto záměr bude realizován? Převedete nemocnice třeba na nemocnice následné péče nebo na léčebny dlouhodobě nemocných?

Chceme, aby byl ze strany vlády naznačen alespoň nějaký jízdní řád, v jakém se uskuteční další kroky. Pokud by došlo k razantnímu odchodu lékařů, musíme podle konkrétních dat zajistit, jak mají být krizové scénáře nastaveny, aby nebyla ohrožena zdravotní dostupnost pro obyvatele krajů.

Připravujete něco podobného i ve vašem Jihomoravském kraji?

Každý týden se nechávám informovat o aktuálních počtech v lůžkových zařízeních Jihomoravského kraje a již jsem uložil, aby začal být krizový scénář velmi podrobně vytvářen. Mým zájmem je zabezpečit zdravotní péči všem v Jihomoravském kraji tak, aby se jich problémy dotkly co nejméně.

Ohodnoťte tento článek!