Nečesanému obstavili účty a vzali hotovost

Kromě Luďka Nečesaného je z praní špinavých peněz obviněna i jeho manželka. Je to absurdní, tvrdí Nečesaný

Nemilé překvapení čekalo ve středu manžele Nečesané. Protikorupční policie se u nich zjevila už v šest hodin ráno. „Vůbec nic jsme netušili, přišli, prohledali celý dům, všechno si nafotili a zabavili mi z trezoru hotovost ve výši 200 000 Kč, prý jako záruku na mnou způsobenou škodu,“ popisuje ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný. „Do ruky mi rovnou dali obvinění ze vzetí úplatků. Nikde v tom spise ale není ani zmínka o tom, kolik jsem si měl údajně vzít a kde a hlavně od koho ty peníze měly jít. Ani slovo.“

Spolu s Nečesaným je obviněna i jeho manželka Šárka. „Je obviněna z legalizace výnosů z trestné činnosti. Za to jí hrozí tři až osm let,“ uvedl ústecký krajský zástupce Jan Jakovec. Právě v Ústí a ne v Liberci se totiž šetří trestní oznámení, které na manžela Nečesané podal anonym už na jaře v roce 2012. Trestní oznámení bylo adresováno přímo Lence Bradáčové, která byla tehdy v Ústí jako náměstkyně krajského státního zástupce. Po jejím odchodu do Prahy se případu ujali její kolegové. Anonym přišel jen pár dní po zatčení Davida Ratha v květnu 2012. „Mám tušení, kdo to trestní oznámení podal nebo z jakých je kruhů, ale nebudu to komentovat,“ řekl Nečesaný.

Předražené přístroje

Vyšetřování se týká nákupu přístrojů a zdravotnické techniky na kardiologické a traumatologické centrum v liberecké nemocnici, která se stavěla z evropských dotací. Nečesaný je podezřelý, že umožnil za úplatu nákup předražených přístrojů. Měl tak způsobit škodu ve výši 24 milionů Kč. Peníze, které měl na úplatcích údajně získat, pak měla jeho manželka přes svoji firmu zlegalizovat. „Je to naprostý nesmysl. Moje manželka nemá s činností nemocnice absolutně nic společného. Pokud jde o předražené přístroje, tak o těch jsem nerozhodoval já jako ředitel nemocnice, na tom se podílí spousta lidí. Všechno bylo odsouhlasené dozorčí radou i ministerstvem zdravotnictví. Dokonce mám vyjádření renomované advokátní kanceláře Holásek a Havel, které jasně říká, že jsem nemohl jednat jinak, než podepsat tuto zakázku, protože výběrová komise ji schválila. Policii jsem to už předal.“

Chybovali i jiní

Zakázky na nákup přístrojů prověřoval i audit ministerstva financí, ze kterého vyplývá, že například přístroj magnetické rezonance nakoupila nemocnice o 7 milionů korun dráž, než je běžná cena na trhu. Zároveň ale audit poukazuje na to, že u nákupu dalších přístrojů pro onkocentrum, které měly být předraženy o 13,3 milionu, je vina nikoliv na straně nemocnice, ale na straně ministerstva zdravotnictví kvůli systémové chybě v zadávací dokumentaci.

Audit také potvrzuje, že dotaci i výši ceny zakázky odsouhlasilo v konečné fázi právě ministerstvo za éry Tomáše Jelínka a jeho náměstka Marka Šnajdra.
Představenstvo nemocnice se za Nečesaného postavilo. I když nabídl, že se kvůli obvinění vzdá funkce generálního ředitele, představenstvo demisi nepřijalo. „Jednomyslně jsme se shodli na tom, že naše důvěra v jeho osobu a v jeho manažerské schopnosti a čestnost je pro nás nezpochybněna a přejeme si, aby dál vedl tuto nemocnici. Doufáme, že bude brzy očištěn,“ sdělil lékařský náměstek nemocnice MUDr. Richard Lukáš.

Kvůli obvinění Nečesaného proběhlo včera v noci mimořádné zasedání dozorčí rady nemocnice. „S primátorem Liberce Tiborem Batthyánym a starostou Turnova Tomášem Hockem jsme se shodli, že je třeba svolat mimořádnou dozorčí radu. Chceme, aby předseda představenstva a generální ředitel nemocnice osobně obeznámil radu s nastalou situací a sdělil k ní své stanovisko. Do té doby se nebudeme víc vyjadřovat,“ uvedl hejtman Martin Půta.

A činí se i další krajští politici. „Iniciujeme svolání mimořádného zasedání Výboru pro zdravotnictví. Zároveň klub zastupitelů KSČM bude požadovat, aby se provedla kontrola hospodaření v Krajské nemocnici Liberec, a to za účasti odborníků, které delegují jednotlivé zastupitelské kluby,“ uvedl člen dozorčí rady František Pešek (KSČM).

Sám Nečesaný se myslí, že za obstavením jeho účtů a zabavením hotovosti je snaha odříznout ho od peněz a zabránit mu v boji za syna Lukáše, který byl odsouzen k 13 letům za vraždu. Případ Lukáše Nečesaného, který už si odseděl dva a čtvrt roku, se teď totiž vrací na samý začátek projednávání. „Jestli si někdo myslí, že když mi zabaví peníze, že nebudu mít prostředky na bránění syna, tak se mýlí. Jsme široká rodina a stojíme při sobě,“ uvedl Nečesaný.

Ohodnoťte tento článek!