Přejít na obsah

Nechci přijít o práci, kterou mám ráda, říká sestra

zpět
18.2.2008

Obavy ze ztráty zaměstnání a nejistota, zda gynekologicko - porodnické oddělení Klatovské nemocnice, a. s., nebude kvůli nedostatku zdravotního personálu zrušeno. Nejdiskutovanější téma, o kterém se hovoří mezi tamním personálem. "Pracuji zde už hezkou řádku let, proto mi problémy, které zde v souvislosti s hromadným podáváním výpovědí ze strany lékařů nejsou lhostejné," přiznává jedna ze zdravotních sester gynekologicko - porodnického oddělení...

O napětí, které zde mezi lékaři a sestrami na straně jedné a vedením nemocnice na straně druhé panuje, svědčí fakt, že námi oslovená zaměstnankyně požadovala zachovat anonymitu. A to právě v souvislosti s možným postihem ze strany vedení. Podle tvrzení zdravotní sestry dojde k velkým potížím v okamžiku, kdy v březnu z oddělení odejde zástupce primáře Pavel Suško. Pak tu zůstanou spolu s primářem dvě lékařky, které ovšem pracují na zkrácený úvazek, a další dva lékaři, kteří ale také podali výpověď a nemocnici opustí začátkem dubna. Problém bude se zajištěním služeb, protože další lékařka, která zatím o odchodu neuvažuje, nemá potřebnou atestaci v oboru. „Při všech komplikovaných porodech musíme vždy volat primáře. Pokud by měl navíc i sloužit a zároveň pracovat na oddělení, pak to rozhodně není v silách člověka,“ domnívá se sestra. Plat porodních asistentek, jak se zdravotním sestrám na tomto oddělení říká, přitom není nijak závratný. Rozhodně se nedá srovnat s platem ve fakultních nemocnicích. „Základní plat máme 14 500 korun a k tomu příplatky za služby. Přesto náš plat je ve srovnání se sestrami na jiných odděleních vyšší, protože máme nástavbu a specializaci a většina z nás pracuje i jako instrumentářka na sále,“ vysvětluje žena. Od prosince, kdy se objevila první výpověď , se na oddělení intenzivně debatuje o tom, jak vyřešit personální situaci. „Pokaždé jsme ale ze strany vedení uklidňováni, že situaci zbytečně dramatizujeme. Já si ale myslím, že obavy jsou na místě,“ domnívá se sestra. I když nám v souvislosti s klatovskou nemocnicí nedávno její ředitelka Irina Reigelevá potvrdila, že několik zdravotních sester z nemocnice odešlo, gynekologicko - porodnické oddělení je v tomto směru výjimkou. „Od nás nikdo neodešel, my se spíše bojíme, že s neřešitelnou situací v souvislosti s nedostatkem lékařů nám jednoho dne řeknou: končíme a hledejte si práci jinde. Mám tuhle práci moc ráda, proto bych o ni nechtěla přijít. A varianta dojíždění například do Fakultní nemocnice v Plzni nebo na jiná místa? Ano, je to možné, ale v tuhle chvíli si to nedokážu dost dobře představit,“ dodává zdravotní sestra.

Radmila Nagovská, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nechci přijít o práci, kterou mám ráda, říká…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Nechci přijít o práci, kterou mám ráda, říká…

Komentáře

další 2 komentáře
Anička Hrubá přivádět děti na svět  | 19. 02. 2008 12:22

Pracuji v bývalé okresní nemocnici přes 20 let.Sestra specialistka,6 let denních studií,další vzdělávání/na vlastní náklady-víkendová školící akce pořádaná profesní org. vyjde na cca 3000,-kč/Dále dvouleté/pro asistentky pracující na porodním sále povinné!!!/pomaturitní studium v Brně. Práce na porodním sále je velice zodpovědná.Hlavně psychicky velice náročná.Hlídáme klientky před porodem,sledujeme srdeční ozvy miminka,kvalitní spolupráce s lékařem je nezbytná.Vedeme samostatně porody,šijeme porodní poranění,hlídáme maminku po porodu.Bohužel z nedostatku personálu,uklízíme po porodu,myjeme nástroje,vytíráme porodní sál. Je to nádherná práce nebo spíše poslání... To vše za základní plat 13100,-Příplatky za noční a so+ne snížené na minimum odevzdáme v daních.Čistý měsíční plat 14000!!!Užasné,že? Plat srovnatelný s ošetřovatelkou ve státním zařízení,t.j.pracovníka bez středoškolského vzdělání po absolv.3měsíčního kurzu!!! Průměrný plat v ČR je cca 20000,-? A kde jsme tedy my-porodní asistentky?Nádherné poslání k pos....!!!

tajfun modří od vrchu až dolů stejní  | 18. 02. 2008 12:15

Blíží se krajské volby a kéž by byly i parlamentní.Je to na vás lidi.Do té doby nic pozitivního nečekejte.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné