Přejít na obsah

Nechci zavírat nemocnice kvůli politickým hrám

zpět
7.6.2011
Jaroslav Palas
zvětšitJaroslav PalasZdroj: www.wikimedia.org

Jaroslav Palas | Zdroj: www.wikimedia.org

 

Krajské nemocnice se nakonec slučovat nebudou. Jejich ztráty jsou vysoké, a dál narůstají. Co s nimi ale bude dál? Na to jsme se zeptali hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase.

„Ekonomická situace v nemocnicích zřizovaných krajem se stále zhoršuje, a pokud nechceme některé nemocnice úplně uzavřít, stojíme před zásadními rozhodnutími. Lidé mě tu zvolili hejtmanem, abych se staral o jejich kraj, a já nehodlám zavírat nemocnice kvůli politickým hrám. Problém budu řešit na odborné úrovni,“ tvrdí hejtman Jaroslav Palas (ČSSD).

Proč nakonec sešlo z plánu sloučit sedm krajských nemocnic pod jednu příspěvkovou organizaci?

V Moravskoslezském kraji je rozsah zdravotní péče na dobré úrovni, její financování však už nikoli. Minulé vedení kraje čas od času záplatovalo ztráty krajských nemocnic z jiných položek. Prostě je přesunuli například z oprav silnic na umoření dluhu krajských nemocnic. Kvůli finanční a ekonomické krizi má teď kraj ale mnohem méně peněz, než měl dříve. Nemůžeme pořád přecházet problém a tvářit se, že neexistuje. Proto jsme ho začali řešit. Návrh na sloučení nemocnic měl snížit počet ředitelů, jejich sekretariátů, zlevnit zdravotnický materiál, nákupy ve velkém a další. Cílem bylo snížit náklady. Je logické, že to se někomu nelíbí. Návrh jsme stáhli, protože jsme necítili podporu zastupitelů. Musíme vysvětlovat, že změna ve zdravotnictví se nerovná omezení péče, ale omezení plýtvání. Zdroje tu prostě už nejsou.

Objevily se informace, že za tím rozhodnutím stálo rázné doporučení grémia ČSSD. Je na tom „šumu“ něco pravdy?

O tom nic nevím. Grémium ČSSD jednalo o problémech nemocnic v našem kraji jen jednou a toho jednání jsem se v Praze zúčastnil. Jediné, co naši spolustraníci v Praze požadovali, bylo, aby jakákoli změna neznamenala zhoršení zdravotní péče v Moravskoslezském kraji. Ubezpečil jsem je, že to rozhodně nemá nikdo v úmyslu. V Praze mají asi nedůvěru k tomu, že jsme schopni se o sebe na severní Moravě postarat. Varianta sloučení krajských nemocnic v jeden subjekt přinese úspory pro moravskoslezské zdravotnictví v provozu, které se budou moci věnovat na platy zdravotníků a zlepšení kvality péče.

Co se bude realizovat z analýzy hospodaření nemocnic, kterou si kraj nechal loni vypracovat společností RGM Medical?

Analýza poukázala na oblasti, kde se dá v nemocnicích ušetřit. Ukázala na špatně nastavené řídicí procesy. Svůj účel splnila, ale rozhodně není vyčerpávajícím materiálem. Byl to první krok na cestě k řešení problému.

Analýza ukázala také potřebu snížit počet nemocničních lůžek. Budou se rušit akutní lůžka, i když se nebudou nemocnice slučovat?

Před deseti lety jste strávila po operaci slepého střeva v nemocnici týden. Díky novým operačním postupům dnes stačí dva tři dny. Podobně je tomu u mnoha dalších zákroků. V nemocnicích se poskytuje kvalitní péče, už nemají připomínat lazaret, ve kterém se čeká, jak to s pacientem dopadne. Rušení lůžek, to zní opravdu strašně. Pacientů se to ale nedotkne. Nesnažme se lidem vsugerovat, že to znamená zavírání nemocnic. Tomu se naopak snažíme zabránit. Pokud chcete příklad, tak v Karviné-Ráji a u ostatních probíhá příprava.

Opoziční zastupitelé z řad ODS tvrdí, že se může stát, že dvě krajské nemocnice - v Novém Jičíně a v Karviné - nebudou mít během tří měsíců ani na výplaty. Je to opravdu tak dramatické? Jak vnímáte situaci v těchto nemocnicích?

ODS konečně přiznává, že zanechala nemocnice v alarmujícím stavu. My na rozdíl od nich nechceme problém odsouvat, ale řešit. Ekonomická situace nemocnic není dobrá, ale jsme stále ještě v situaci, kdy se s tím dá něco dělat. V nejbližší době nehrozí, že by nebylo na mzdy. Ale musíme začít šetřit a něco dělat co nejdříve.

Jak se bude řešit situace v nemocnicích v Novém Jičíně, Opavě a Karviné? Už se začalo s ozdravnými kroky?

Prvním krokem bude sestavení nových finančních plánů, které mají za cíl ušetřit ve všech krajských nemocnicích. Situace v Novém Jičíně je složitější, protože zde existuje soukromý subjekt, který má významný vliv na hospodaření této nemocnice. Musíme se rozhodnout, jak nastavit systém fungování novojičínské nemocnice i do budoucna. V nejbližších dnech budou probíhat intenzivní jednání, která by tuto situaci měla vyřešit. Součástí tohoto komplexu je i nemocnice ve Vítkově.

Jak se všechny změny projeví v péči o pacienta?

Teď jsme ve fázi, kdy zachraňujeme to, co je. Jde o to, udržet nemocnice, zachovat rozsah péče a zlepšit její kvalitu.


Komentovat článek: Nechci zavírat nemocnice kvůli politickým hrám

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Nechci zavírat nemocnice kvůli politickým hrám

Komentáře

1 komentář
josef nechci zavírat nemocnice  | 9. 06. 2011 08:02

Tak to vypadá,když nemocnice řídí stát prostřednictvím svých politických managorů -ing. od krav je opravdu odborník na svém místě.Hnůj kam se podíváš.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné