Přejít na obsah

Nechtějí sanitky bez lékařů

zpět
20.8.2009

Rozpálený letní den. V horkém vzduchu stoupá tlak. Zběsilé vytáčení tísňového čísla sto padesát pět. Sanitka s lékařem ale chybí. Podobné situace se teď obávají lidé na Boskovicku. Dvě záchranky s lékařem nahradily od začátku srpna posádky se dvěma zdravotnickými záchranáři. V Boskovicích si rozhodnutí ředitele krajské Zdravotnické záchranné služby Milana Klusáka nechtějí nechat líbit...

Od prvního srpna ubyly v Boskovicích a v Blansku dvě záchranky s lékařem na palubě. Zastupitelé z obcí na Boskovicku protestují.

Rozpálený letní den. V horkém vzduchu stoupá tlak. Zběsilé vytáčení tísňového čísla sto padesát pět. Sanitka s lékařem ale chybí. Podobné situace se teď obávají lidé na Boskovicku. Dvě záchranky s lékařem nahradily od začátku srpna posádky se dvěma zdravotnickými záchranáři. V Boskovicích si rozhodnutí ředitele krajské Zdravotnické záchranné služby Milana Klusáka nechtějí nechat líbit. Radní města společně se zastupiteli obcí na Boskovicku posílají protestní dopis hejtmanovi a radnímu Jihomoravského kraje odpovědnému za zdravotnictví.

„Počet výjezdů záchranné služby roste, proto si myslíme, že by se v tomto určitě nemělo šetřit,“ vysvětlila akci Eva Siverová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví boskovické radnice. Na její návrh schválili radní města prohlášení, které rozeslali zastupitelům obcí v regionu. Až získají jejich podporu, hodlají nesouhlas se snížením počtu posádek s lékaři na palubě předat do konce srpna vedení Jihomoravského kraje i řediteli záchranné služby. „Zatím nás podpořilo zhruba padesát obcí. Na vyjádření zbylých dvaceti ještě čekáme,“ doplnila Siverová.

Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Radka Turina o protestech radních Boskovic a okolních obcí záchranná služba zatím oficiálně nic neví. „Pokud nějaké oficiální protesty obdržíme, určitě se jimi budeme zabývat,“ uvedl Turin. Zároveň ale doplnil, že v současnosti žádné změny v organizaci svých výjezdových složek v kraji neplánují.

V Boskovicích ale v úspěch protestního prohlášení přesto věří. „Minimálně by to mohlo vzbudit aspoň diskuzi. Hejtman to přece musí nějak řešit,“ doufá Siverová. Boskovickým se nelíbí ani to, že se na změnu v záchranných týmech nemohli připravit. „Dozvěděli jsme se rozhodnutí ředitele Milana Klusáka jen čtrnáct dní před změnou, aniž by s námi o tom nějak diskutoval,“ dodala Siverová. Ke změně v záchranářských posádkách došlo v Blansku a v Boskovicích u výjezdních skupin v kratším režimu práce. V obou městech zároveň působí nepřetržitě i posádky s lékařem.

Podle Turina jde o opatření, kdy se i v blanenském okrese zavede systém obdobný tomu, který už několik let funguje ve všech ostatních okresech kraje. Záchranná služba novým opatřením hodlá zamezit nadbytečnosti výjezdu lékařů. „K řadě případů, kdy by stačil výjezd rychlé zdravotnické pomoci, vyjela pomoc lékařská. To je stav, který je pro nás do budoucna neúnosný,“ vysvětlil Turin.

Zastupitelé obcí na Boskovicku se ale bojí, že lidem teď nebude poskytnuta včasná pomoc. „Jednomyslně jsme na zasedání zastupitelstva boskovické radní podpořili,“ prohlásil starosta Chrudichrom Josef Kovář. Chrudichromští zastupitelé se před hlasováním poptali starších lidí bydlících v obci, zda jim omezení péče vadí. „Všude jsme se setkali s protesty. Hlavně teď v letních vedrech se lidé obávají, že jim záchranný tým nestačí rychle pomoci,“ doplnil Kovář.

Vladěna Šebelová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nechtějí sanitky bez lékařů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nechtějí sanitky bez lékařů

Komentáře

dalších 15 komentářů
Zlý student LF Re:Re:Re:Naivní politici!  | 21. 08. 2009 23:48

Třeba na patologii to jistě neumí... Zastávám názor, že pokud někdo chce dělat, měl by o tom něco vědět, nemyslíte?

Lemmy Kilmister sem se na záchrance dřív něco najezdil  | 21. 08. 2009 12:43

a na 60% výjezdů by stačil bernardýn se soudkem, na dalších 30% zdravotní sestra s dermatologický ambulance,dalších 9.5% správně vyškolený záchranář. Za těch několik let má praxe byla vlastně využita jen jednou, u otoku všeho při anafylaxi po mandlích(oříšcích, ne operaci),jenom tehdy by to asi záchranář nezaintuboval..dobře vyškolenej záchranář je často mnohem platnějšínež ty MUDři ochmelkové, co na záchrance končí jako na dně kariery. neplatí to samozřejmě obecně, ale je jich tam pořád dost, o tom jsem přesvědčenej. U nás jsme se vždycky modlili, aby zrovna jezdil nějakej externista z nemocnice, než kmenovej spiťar. Takže- vyškolit pořádně zachranáře( jsou zapálený, někdy až moc- ty typický uchylové s vyholenejma hlavama a fotkou sanitky v peněžence), jasně určit pravidla a legislativu a doktorů je potřeba sotva pětina a s lepším efektem. Jde to v U.S., jde to v Británii, proč by to nešlo tady. Apropo- lidi tu jsou strašně rozmazlený kvalitou péče, přál bych jim vidět záchranku někde v Itálii nebo v Řecku, to by pěkně čuměli....

lékař Re:Re:Naivní politici!  | 21. 08. 2009 10:23

Stejně tak mám mnoho negativních zkušeností se studenty LF i kolegy doktory, takže tento argument neberu. A dnes mohou intubovat už i hasiči v EU, takže nebuďmne pozadu. Intubace je možná v život zachraňujících situacích a to je jedno, jestli intubuje záchranář nebo lékař, hlavně když to umí a udělá správně. Máme mnoho lékařů, kteří to neumí a také je nikdo neponižuje.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné