Nechtějí sanitky bez lékařů

Titulní obrázek

Rozpálený letní den. V horkém vzduchu stoupá tlak. Zběsilé vytáčení tísňového čísla sto padesát pět. Sanitka s lékařem ale chybí. Podobné situace se teď obávají lidé na Boskovicku. Dvě záchranky s lékařem nahradily od začátku srpna posádky se dvěma zdravotnickými záchranáři. V Boskovicích si rozhodnutí ředitele krajské Zdravotnické záchranné služby Milana Klusáka nechtějí nechat líbit…

Od prvního srpna ubyly v Boskovicích a v Blansku dvě záchranky s lékařem na palubě. Zastupitelé z obcí na Boskovicku protestují.

Rozpálený letní den. V horkém vzduchu stoupá tlak. Zběsilé vytáčení tísňového čísla sto padesát pět. Sanitka s lékařem ale chybí. Podobné situace se teď obávají lidé na Boskovicku. Dvě záchranky s lékařem nahradily od začátku srpna posádky se dvěma zdravotnickými záchranáři. V Boskovicích si rozhodnutí ředitele krajské Zdravotnické záchranné služby Milana Klusáka nechtějí nechat líbit. Radní města společně se zastupiteli obcí na Boskovicku posílají protestní dopis hejtmanovi a radnímu Jihomoravského kraje odpovědnému za zdravotnictví.

„Počet výjezdů záchranné služby roste, proto si myslíme, že by se v tomto určitě nemělo šetřit,“ vysvětlila akci Eva Siverová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví boskovické radnice. Na její návrh schválili radní města prohlášení, které rozeslali zastupitelům obcí v regionu. Až získají jejich podporu, hodlají nesouhlas se snížením počtu posádek s lékaři na palubě předat do konce srpna vedení Jihomoravského kraje i řediteli záchranné služby. „Zatím nás podpořilo zhruba padesát obcí. Na vyjádření zbylých dvaceti ještě čekáme,“ doplnila Siverová.

Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Radka Turina o protestech radních Boskovic a okolních obcí záchranná služba zatím oficiálně nic neví. „Pokud nějaké oficiální protesty obdržíme, určitě se jimi budeme zabývat,“ uvedl Turin. Zároveň ale doplnil, že v současnosti žádné změny v organizaci svých výjezdových složek v kraji neplánují.

V Boskovicích ale v úspěch protestního prohlášení přesto věří. „Minimálně by to mohlo vzbudit aspoň diskuzi. Hejtman to přece musí nějak řešit,“ doufá Siverová. Boskovickým se nelíbí ani to, že se na změnu v záchranných týmech nemohli připravit. „Dozvěděli jsme se rozhodnutí ředitele Milana Klusáka jen čtrnáct dní před změnou, aniž by s námi o tom nějak diskutoval,“ dodala Siverová. Ke změně v záchranářských posádkách došlo v Blansku a v Boskovicích u výjezdních skupin v kratším režimu práce. V obou městech zároveň působí nepřetržitě i posádky s lékařem.

Podle Turina jde o opatření, kdy se i v blanenském okrese zavede systém obdobný tomu, který už několik let funguje ve všech ostatních okresech kraje. Záchranná služba novým opatřením hodlá zamezit nadbytečnosti výjezdu lékařů. „K řadě případů, kdy by stačil výjezd rychlé zdravotnické pomoci, vyjela pomoc lékařská. To je stav, který je pro nás do budoucna neúnosný,“ vysvětlil Turin.

Zastupitelé obcí na Boskovicku se ale bojí, že lidem teď nebude poskytnuta včasná pomoc. „Jednomyslně jsme na zasedání zastupitelstva boskovické radní podpořili,“ prohlásil starosta Chrudichrom Josef Kovář. Chrudichromští zastupitelé se před hlasováním poptali starších lidí bydlících v obci, zda jim omezení péče vadí. „Všude jsme se setkali s protesty. Hlavně teď v letních vedrech se lidé obávají, že jim záchranný tým nestačí rychle pomoci,“ doplnil Kovář.

Vladěna Šebelová, Regionální deník

Nechtějí sanitky bez lékařů
Ohodnoťte tento článek!