Nechystají divokou privatizaci nemocnic

Včerejší schůzky zástupců krajů s předsedou vlády Jiřím Paroubkem a ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou se za Ústecký kraj zúčastnil náměstek hejtmana Radek Vonka (ODS). Šlo o další osud nemocnic…

„Pro mne je podstatné, že jsme premiéra přesvědčili o tom, že kraje, které jsou připraveny změnit právní formu nemocnic z nynějších příspěvkových organizací na obchodní společnosti, tak nečiní proto, aby si otevřely cestu k jejich privatizaci a mohly je například prodat,“ řekl Vonka.

„Premiér tuto informaci neměl, jeho kolegové ze sociální demokracie ho totiž přesvědčují o tom, že kraje se připravují k jakési divoké privatizaci těchto zařízení. Proto premiér přijal s uspokojením naše vysvětlení, že hledáme pouze vhodnější formu provozování nemocnic. Na schůzce také zaznělo, že kraje se nebudou bránit jejich další transformaci, například do podoby veřejně prospěšných nemocnic, chovajících se jako neziskové společnosti neodvádějící zisk, pokud to pro ně bude výhodné,“ dodal Vonka.

Ministryně přijede

Bylo také určeno datum návštěvy ministryně zdravotnictví v Ústeckém kraji, která se uskuteční 25. srpna. „Ministryně náš kraj navštíví jako první, budeme s ní jednat o konkrétních připomínkách k návrhům ministerstva k síti nemocnic a neméně důležitým bodem rozhovorů budou termíny čerpání prostředků ISPROFIN, zejména na dostavbu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem,“ přiblížil předběžný program naplánované schůzky Vonka.

Dalším bodem jednání představitelů Ústeckého kraje s ministryní jsou také počty lůžek v zdravotnických zařízeních na území kraje. Ministerstvo by mělo ke každému kraji přistupovat individuálně.

Ústeckého a také například Moravskoslezského kraje se týká problematika zdravotních komplikací vyvolaných enormním zatížením životního prostředí a odborná lékařská veřejnost se shoduje v tom, že kulminační doba tohoto problému ještě nenastala, přijde v průběhu dvou až tří desítek let. Z tohoto důvodu se podle mínění expertů rušení lůžek nejeví jako dobré.

Rudolf Prchal, Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr.Tomáš Rozsíval

Nemám nic proti převodu nemocnic na jiné obchodní formy typu akciových společností, ale hejtman ústeckého kraje tvrdí, že se nechystají k prodeji nemocnic a tedy k jejich privatizaci. Potom bych tedy rád věděl, co znamenají ony inzeráty v novinách např. o prodeji nemocnic ve Středočeském kraji ? Doslova je tam zadání, že hledají nového provozovatele. A co to je jiného, než, že nemocnici nejen převedu na a.s., ale poskytnu ji někomu jinému, kdo vyhraje tzv. výběrové řízení, samozřejmě, že nikoliv zadarmo. To by byl ekonomický nonsens. Tak je to privatizace, nebo není ?!

Nechystají divokou privatizaci nemocnic
Ohodnoťte tento článek!