Přejít na obsah

Nedostatek lékařů záchranky bude řešit změna systému vzdělávání

zpět
27.1.2015
lékař, studium, pero
zvětšitlékař, studium, peroZdroj: Shutterstock

lékař, studium, pero | Zdroj: Shutterstock

 

Nedostatek lékařů záchranné služby by mohla řešit změna systému vzdělávání, po níž by absolventi medicíny mohli dělat první atestaci rovnou z urgentní medicíny. Nyní musí atestaci získat v některém ze základních oborů a tu pro lékaře záchranné služby mohou dělat až poté.

Mají pak nižší motivaci se k urgentní medicíně vracet, protože většina z nich zůstává u oboru, v němž začali. ČTK to řekl ředitel středočeské záchranky Martin Houdek. Představitelé Asociace záchranných služeb ČR se v nejbližších dnech chystají za ministrem zdravotnictví, aby se dohodli na jeho definitivní podobě.

Středočeské záchrance podle Houdka chybí asi 30 lékařů, má asi 95 kmenových lékařů a neobejde se bez služeb externistů.

Kmenových lékařů na záchranných službách ubývá. „Hodně si slibujeme od uznání oboru urgentní medicíny jako základního atestačního oboru u lékařů. Evidujeme obrovský zájem studentů o to, že by chtěli nastoupit k záchranné službě, ale oni podle současného systému nemohou urgentní medicínu dělat hned po škole,“ uvedl Houdek.

Nedostatek lékařů záchranné služby by také pomohla řešit možnost legálně sloužit čtyřiadvacetihodinové směny na jednom místě, stejně jako mohou například hasiči či policisté. Současné nařízení umožňuje odsloužit 12 hodin u jedné organizace, například v nemocnici, a dalších 12 u jiné, například u záchranné služby.

„Jednáme s Poslaneckou sněmovnou i s ministrem zdravotnictví a ta jednání vypadají nadějně,“ uvedl Houdek. Podle optimistického odhadu by se systém vzdělávání lékařů mohl změnit ještě letos, poznamenal.


Komentovat článek: Nedostatek lékařů záchranky bude řešit změna…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Nedostatek lékařů záchranky bude řešit změna…

Komentáře

další 2 komentáře
Pišta Báči dodatek  | 27. 01. 2015 13:05

Ale i s malusy!!! Prostudujte si co to vše obnáší, než to budete takto prosazovat nebo požadovat. Každá mince má rub i líc.

ola dodatek  | 27. 01. 2015 10:43

pokud by lékaři urgentní medicíny měli sloužit 24 hodin jako policisté, či hasiči ( sic:!!!), tak by měli být veřejně činná osoba se všemi bonusy z toho vyplývající...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné