Přejít na obsah

Nedostatek sester omezil chirurgii

zpět
28.4.2010
sestra, infuze, kapačka
zvětšitsestra, infuze, kapačkaZdroj: www.wolfson.tvu.ac.uk

sestra, infuze, kapačka | Zdroj: www.wolfson.tvu.ac.uk

 

Uzavřít jednu lůžkovou stanici chirurgického oddělení musela kvůli náhlému odchodu tří zdravotních sester Nemocnice v Havířově.

Z původních 74 lůžek na chirurgii jich nyní může nemocnice využívat jen 54. Vedení zdravotnického zařízení i kraj se shodují v tom, že jde jen o přechodné období bez omezení dostupnosti lékařské péče.

Nemoce a migrace omezují provoz

„Uzavření je způsobeno dlouhodobými pracovními neschopnostmi zdravotního personálu a přirozenou migrací nelékařských zdravotnických pracovníků,“ vysvětlila nedostatek sester mluvčí nemocnice Jana Zlattnerová.

Podle ředitele Jana Ference nemocnice přechodné uzavření stanice chirurgického oddělení zatím zvládá.

Termín konec května

„Dosahujeme tím pádem více než devadesátiprocentní obsazenosti na zbývajících dvou stanicích, kde jsme posílili ošetřovatelskou péči sestrami z přechodně uzavřené stanice,“ popsal a dodal, že chirurgii s lůžky v případě potřeby pomáhá i urologie.

Přechodné uzavření stanice by mělo trvat maximálně do konce května, dokdy chce nemocnice nahradit trojici sester. „Žádné plánované operace zatím neomezujeme,“ poznamenal Ferenc.

O nedobré personální situaci v havířovské nemocnici ví i její zřizovatel, krajský úřad. „Jde o přechodné období bez omezení dostupnosti péče, která je zajištěna na dalších dvou odděleních chirurgie. V případě, že by došlo k zvýšení požadavků, jsou vytvořeny podmínky v okolních nemocnicích, zřízených krajem, k jejich pokrytí a zajištění dostupnosti,“ ujistil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM) s tím, že řešení současné situace je plně v kompetenci vedení nemocnice.

Podle Konečného je situace v personálním zajištění zdravotních sester velmi složitá nejen v Havířově. „Dlouhodobě ji nikdo neřešil. Je to také důsledek postupu ve vzdělávání a získávání kvalifikace sester, jak ho nastavilo ministerstvo zdravotnictví.“


Autoři

Pavel Karban, Právo

Související články

16.4. Nemocnici chybí sestry, dočasně zavírá oddělení Nemocnici chybí sestry, dočasně zavírá oddělení
5 příspěvků

Komentovat článek: Nedostatek sester omezil chirurgii

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nedostatek sester omezil chirurgii

Komentáře

další 3 komentáře
d1 zdravotnictví ČR  | 29. 04. 2010 14:45

Zde vidíme typický příklad - takovým způsobem jsou zajištěna péče o nemocné v ČR. Nemocnice mají personální situaci nastavenu na tom nejspodnějším minimu, tedy žádné rezervy. Pak odejdou 3 sestry a systém se zhroutí jak domeček z karet. A taková situace je i mezi doktory. To jsme to dopracovali.

va Zbytečné oddělení  | 28. 04. 2010 17:11

Já to chápu tak, že to oddělení teda vlastně vůbec nepotřebujou, když dostupnost není omezena. Proč ho teda znovu otevírat?

MSDF ANANAS mantra =  | 28. 04. 2010 12:17

dostupnost pece neni omezena. Je to jak pozdrav panbu u katoliku nebo astala vista u mexikanu nebo fok ju motofok u cernych

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné