Přejít na obsah

Nedostatek stomatologů: pomohou hygienisté

zpět
30.10.2007

S nedostatkem zubních lékařů asi nikdo z nás nic nezmůže, přesto existuje cesta, jak čekárnám ulevit. V Česku se začínají objevovat specializovaná pracoviště zaměřená na prevenci onemocnění ústní dutiny. Pokud se je lidé naučí využívat, čeká je prý návštěva zubaře maximálně dvakrát do roka...

„Největším problémem českých zubařů není nadbytek pacientů, ale to, že musí řešit stovky zbytečných případů,“ míní zubní lékařka Taťána Vrbková.

„Kdyby lidé věděli o práci zubních hygienistů, chodili by pouze na prohlídky a plné čekárny by byly minulostí,“ dodala. Poukázala tak na efektivní možnost „léčby“ nedostatku zubních lékařů.

„Práce zubního lékaře spočívá v léčbě již vzniklých patologických stavů,“ vysvětlila Vrbková. „Péče o hygienu ústní dutiny a veškerá preventivní opatření jsou úkolem zubních hygienistů, a především samotných pacientů,“ uvedla. Právě převádění těchto zákroků na zubní lékaře je podle jejího mínění kamenem úrazu.

Správná péče

Možnost navštívit zubního hygienistu má přitom každý. A na rozdíl od návštěvy lékaře se jedná o relativně příjemný pobyt. „U hygienisty nikoho nečeká vrtačka ani injekce,“ popsala hygienistka Blanka Emmerová.

„Své pacienty učím správně používat zubní a mezizubní kartáčky, zubní nit a další hygienické prostředky,“ popsala hygienistka. Podle jejích slov totiž správně používat zubní kartáček neumí téměř nikdo.

„Lidé podléhají reklamě a mnohdy používají zbytečně drahé výrobky zcela nesprávně,“ upozornila. To vede k větší kazivosti zubů a logicky také k plným čekárnám.

Jediný háček zubních hygienistů je v tom, že jejich péči nehradí pojišťovny. První hodinová návštěva tak stojí kolem šesti set korun, každá další instruktáž přijde na poloviční částku. „Ve finále ale pacient dost ušetří. Klesnou mu náklady na ošetření u lékaře, při správném používání také na hygienické prostředky a v neposlední řadě ubude bolest,“ spočítala Emmerová.

O přínosu zubních hygienistů neboli preventistů kladně mluví také zkušenosti ze zahraničí. „Ve Švýcarsku nebo v Americe je spolupráce zubních lékařů s preventisty naprosto běžná,“ potvrdila lékařka Taťána Vrbková.

„Děti se od útlého věku učí správně o sebe pečovat, klesá kazivost zubů a zubaři mají na své pacienty čas,“ popsala.

Podle jejích slov by měli lidé hygienisty navštěvovat ve svém vlastním zájmu. „Čistý zub totiž neonemocní,“ uzavřela lékařka stomatologického centra Artdent.

Martina Davidová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nedostatek stomatologů: pomohou hygienisté

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Nedostatek stomatologů: pomohou hygienisté

Komentáře

1 komentář
hlavne kdyz te boli jak ANANAS  | 31. 10. 2007 03:51

tak ti to nevyvrtaji a nedaji plombu, ale za 600 vyhygienizuji Opravdu uz cekam, az budou dojárky povolány jako hlavní chirurgové k operacím appendixu, zlucniku atd. (pocet umrlcu splnime cestne na 250 procent) ha, ha Ale hlavne ze Bendl ANANAS rendl tvrdi, ze se vsechno zlepsuje a cesky balik s radiovkou tomu veri, protoze to bylo v ODS televizi

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné