Nedostatek Subutexu řeší dovozce i lékaři

Některé lékárny si v poslední době opakovaně stěžují na nedostatek léku Subutex, který užívají lidé závislí na heroinu. Problémy s nedostatkem léku se objevily poté, co se po vstupu některých zemí do EU změnily podmínky exportu Subutexu. Situace by se podle odborníků měla brzy stabilizovat…

PRAHA – Některé lékárny si v poslední době opakovaně stěžují na nedostatek léku Subutex, který užívají lidé závislí na heroinu. Podle odborníků by se situace měla brzy stabilizovat. Problém podle něj intenzivně řeší jak dodavatelská firma, tak lékařská veřejnost.

„Do ČR bylo dovezeno množství, které by mělo zabezpečit léčbu na tři měsíce dopředu, a jedná se o dodávce na dalšího čtvrt roku,“ řekl Viktor Mravčík,

vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti

Problémy s nedostatkem léku se podle něj objevily, když se po vstupu některých zemí do EU změnily podmínky jeho exportu a výrobce s dodavatelem si včas nezajistili příslušná povolení.

Psycholog Ivan Douda z nadace Drop In nevidí problém ani tak v nedostatku subutexu v lékárnách, jako spíš v erudici a ochotě lékařů jej předepisovat. Subutex obsahuje látku buprenorphin, která u narkomana vyvolává podobné efekty jako heroin, ale je mnohem méně návyková, proto se užívá k detoxikaci.

„Je lepší poskytnout narkomanům tento bezpečnější způsob závislosti, a předcházet tak kriminalitě, než dát průchod černému trhu, kde si drogu za vyšší částky stejně opatří,“ tvrdí Douda.

Subutex užívá kolem 150 klientů nadace Drop In; po celé Praze jich podle psychologa budou stovky. V ČR jej lze dostat pouze na lékařský předpis s modrým pruhem, který podléhá přísnější kontrole. Týdenní dávku v hodnotě 800 korun si pacient hradí sám.

Pokud stabilizovaný uživatel lék vysadí, je riziko, že se vrátí zpět k heroinu. Pravidelné užívání léku může podle Doudy naopak vést až k opuštění drog, je však nutné překonat přechodné období.

Rozšířeným jevem se v poslední době stalo užívání subutexu nitrožilně, místo přirozeného požití tablet ústy.

Podle primáře z oddělení léčby závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Popova má injekčně podaný subutex sice rychlejší, ale z hlediska účinnosti mnohem menší efekt.

„Uživatelé tak činí často z nevědomosti. Dalším důvodem pak může být návyk na injekční aplikaci,“ uvedl Popov s poukazem na rizika přenosu hepatitidy a HIV.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!