Přejít na obsah

Nedostatek zubařů nastane za pět let

zpět
29.5.2009

Když před nedávnem Pavla Vlka z Litoměřic na Ústecku rozbolel zub, nelenil a ihned vytočil číslo svého zubaře. Chtěl se u něj objednat na návštěvu. Jaké však bylo jeho překvapení, když se dozvěděl, že první volný termín má lékař v kalendáři až za více než dva měsíce...

„Velmi mě to překvapilo. Myslel jsem si, že mě ošetří hned. Bolest zubu se ale během několika dnů vystupňovala. Nakonec se mi podařilo přesvědčit zubaře, aby mě ošetřil místo své přestávky na oběd,“ popsal útrapy student Vlk.

Jeho zážitek však není ani zdaleka ojedinělý. S ohromnými čekacími lhůtami se setkává spousta Čechů. Může za to nedostatek zubařů. A Česká stomatologická komora už dlouho varuje, že bude hůř.

Staří nemají komu předat pacienty

„V České republice hrozí ještě větší nedostatek zubních lékařů. Může za to špatné věkové rozložení zubařů. Více než polovina zubařů je starší padesáti let, 13 procent je už v důchodovém věku.

„Tihle zubaři budou odcházet,“ varuje prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.

Už nyní přitom v průměru na jednoho zubaře podle statistik připadá více než 1500 pacientů. Pekárek to však považuje za podhodnocené.

„Jsou v tom započítaní i specialisté, jako ortodentisté nebo třeba učitelé na vysokých školách. Reálný stav je jiný. Je obvyklé, že jeden lékař má ve své kartotéce dva tisíce i více pacientů. Ve chvíli, kdy odejde do důchodu, tak tyto dva tisíce pacientů nemají šanci najít svého ošetřujícího lékaře,“ tvrdí Pekárek.

Ministerstvo zdravotnictví o kritické situaci ví. Podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra už připravilo i nějaká opatření.

„Je nutné změnit strukturu vysokoškolského vzdělávání, otevřít více míst pro studenty stomatologických oborů. Dále je nutná změna specializovaného vzdělávání po získání absolventského diplomu. V neposlední řadě pak stabilizace celého systému. Zubařské povolání musí být atraktivní,“ řekl náměstek Šnajdr s tím, že současné vládě se ale změny prosadit nepodaří.

Situace přitom není lepší ani jinde v Evropě.

„Není to problém jen České republiky. Také v jiných evropských zemích existují pořadníky na ošetření u zubaře,“ uvedl prezident Rady evropských zubních lékařů Orlando Monterio da Silva. Právě nedostatek dentistů v zemích Evropské unie je tématem konference evropských zubařů, která dnes začíná v Praze.

Filip Sušanka, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nedostatek zubařů nastane za pět let

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nedostatek zubařů nastane za pět let

Komentáře

dalších 34 komentářů
Clay Re:A co všeobecní praktičtí lékaři?  | 1. 06. 2009 08:46

Fyzická zátěž OL a stomatologa je skutečně neporovnatelná.Uvědomte si,že zubní lékař/podle počtu hodin/ stojí stále na nohou a ještě v nepřirozené poloze.Vaše srovnání poněkud pokulhává.

A.Hladký Re:Uhel pohledu  | 31. 05. 2009 22:59

Mne taky. Mj. i z důvodů zmíněných výše.

Jiri Wicherek Re:Re:Re:Re:heureka  | 31. 05. 2009 22:41

Jo, za ceny pece proplacene ZP by museli bojovat nemocni. No, alespon by jim konecne k necemu byla ta jejich sdruzeni, svazy... To by se pan Olejar s pani Boskovou ovsem museli snazit podstatne vice. Ty ZP by totiz byli trochu jinaci partneri k diskusi, nez rozhadany lekarsky stav.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné