Nejdostupnější zdravotní péči má Praha

Titulní obrázek

Nejdostupnější zdravotní péči má Praha. Naopak na severozápadě Čech připadá na každého praktického lékaře o pětinu víc pacientů než v hlavním městě, v případě zubařů jich je to dokonce dvakrát tolik. Vyplývá to z nově zveřejněných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který mapoval hustotu sítě zdravotnických zařízení v Česku za rok 2005. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN). Praha má podle ústavu nejhustší síť zdravotnických zařízení – týká se to praktických lékařů, zubařů, gynekologů, ambulantních specialistů i třeba počtu nemocničních lůžek na jednoho obyvatele…

Praha –

Nejmenší rozdíly mezi regiony jsou u praktických lékařů. Zatímco v Praze připadá na jednoho praktika 1220 lidí, nejhůře je na tom Karlovarský kraj, kde se lékař musí postarat v průměru o 1550 pacientů. Podobně je na tom i Ústecko. Tamní lékaři však tvrdí, že se o nijak závratné počty nejedná. Úroveň zdravotní péče podle nich netrpí. „Víc lidí na jednoho praktika než ve velkých městech je tady odedávna. Já mám v ordinaci přes 2000 pacientů a dá se to stíhat,“ řekl praktický lékař z Chebu Stanislav Novák.

To, že je v Česku praktických lékařů dostatek, potvrzují i statistiky OECD. Podle nich patří země mezi nejvyspělejšími státy světa k nadprůměru. Praktiků je v Česku na počet obyvatel více než třeba v USA, Německu nebo Finsku, uvádějí HN.

Mnohem větší regionální rozdíly v rozložení zdravotnické sítě je u zubařů. Zatímco v bezkonkurenční Praze připadá na jednoho zubaře 1140 obyvatel, ve Středočeském a Ústeckém kraji je to dvakrát více. Důvodů je několik. U Středočeského kraje hraje velkou roli to, že desetitisíce zdejších trvale přihlášených obyvatel mají své zubaře v Praze.

I tak ale musejí někteří zubaři ve Středočeském kraji své pacienty odmítat. „Poslední dva roky mám okolo tří tisíc pacientů, a proto nemohu přijímat nové. Pokud se u mě dnes pacient objedná, musí bohužel čekat do konce října,“ popsala „dostupnost“ zubařské péče ve Středočeském kraji zubařka z Příbrami Hana Michálková.

V Ústeckém kraji jsou důvody nízkého počtu zubařů odlišné. Je to chudý kraj, a protože zubařů v Čechách rok co rok ubývá, hledají ti noví své ordinace spíše v bohatších oblastech. „V chudších oblastech je zubařů málo a bude jich ještě méně. Zubařství je podnikání jako každé jiné, a zubaři se proto stahují do Prahy. Jsou tu bohatší pacienti a vyšší zisky,“ řekl šéf České stomatologické komory Jiří Pekárek.

HN dále napsaly, že i když má Česko mezi zeměmi OECD nadprůměrný počet praktických lékařů, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zatím redukci sítě nechystá. „Ministerská vyhláška nám dává povinnost prodloužit smlouvu se všemi současnými poskytovateli zdravotní péče,“ řekl ředitel VZP Pavel Horák. Pojišťovna se navíc s lékařskou komorou dohodla, že všem soukromým lékařům dá smlouvu na dobu neurčitou. „Než ji ale podepíšeme, projdou jejich ordinace řádnou kontrolou,“ dodal Horák.

ČTK

Nejdostupnější zdravotní péči má Praha
Ohodnoťte tento článek!