Nejen zahraničí, ale i Praha lanaří operatéry

Specializované oddělení v ústecké Masarykově nemocnici zažívá obavy z odlivu operatérů za vyššími platy do Prahy či do zahraničí. Primář hrudní chirurgie Ivan Staněk má obavy, aby téměř šedesátiletá tradice tohoto oboru v brzké době nezanikla…

Jaký je nyní stav na vašem oddělení?

Evidujeme pět operatérů, což je vyhovující stav. Ale jsou signály, že budeme jen tři. A to je při tolika operacích málo. V poslední době nám také Praha přetahuje spádové pacienty.

Jak s touto situací naložíte?

Sehnat mladé a zkušené operatéry bude asi velký problém, když jim Praha nabízí dvojnásobek a za hranicemi dokonce čtyři a půl tisíce eur. Jestliže se včas něco nezmění, je docela možné, že dlouholetá tradice zanikne.

To by však bylo na pováženou, neboť jak víme, rakovina plic je u žen na druhém a u mužů na prvním místě úmrtnosti.

Je nádorové onemocnění plic na severu Čech tak častým onemocněním?

Ročně děláme až 260 operací. Z toho 120 – 130 resekcí plic. Převážně se jedná o zhoubné nádory, tedy rakovinu. Ovšem k operaci se dostane jen asi 15 procent pacientů. Většina o svém onemocnění ani neví.

Rakovina vzniká až po dlouhodobém negativním vlivu. Je tedy možné, že teprve nyní se dřívější vliv průmyslu projevuje?

Ano. Navíc zde hraje velkou roli sociální faktor. Je dost lidí, kteří na své zdraví tolik nedbají, a také daleko více kouří. Určitý podíl má také samozřejmě genetika.

* Ivan Staněk

* primář

* specialista na hrudní chirurgii

* bývalý ředitel Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem

DAGMAR SCHNEIDEROVÁ

Deníky Bohemia

Nejen zahraničí, ale i Praha lanaří operatéry
Ohodnoťte tento článek!