Přejít na obsah

Nejlepší nemocnice lékaři neopouštějí

zpět
10.1.2011
nemocnice, chodba, lékař
zvětšitnemocnice, chodba, lékařZdroj: www.suedtirolnews.it

nemocnice, chodba, lékař | Zdroj: www.suedtirolnews.it

 

Pražské Nemocnice Na Homolce a Ústřední vojenská nemocnice nedostaly ani jednu výpověď.

Z Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně nedal v rámci akce Děkujeme, odcházíme výpověď ani jediný lékař. Podle Miloše Pacala, radiologa, který vede tamní Lékařský odborový klub (LOK), se odboráři dohodli, že podají hromadně výpovědi, jen pokud se k akci přihlásí přes padesát procent místních lékařů. Odejít však chtělo jen 35 procent doktorů.

„Proto jsme se rozhodli podpořit kampaň jen verbálně,“ uvádí Pacal. Osmdesát procent lékařů podle něj s cíli protestní kampaně souhlasí, podmínky v Masarykově onkologickém ústavu jsou však natolik dobré, že neodejdou.

„Platové tabulky máme sice stejné jako v jiných nemocnicích, na řadě našich pracovišť je však možné si dostatečně přivydělat v rámci grantů a studijních projektů. Většinu z nás finance tolik nerápí jako jinde,“ vysvětluje Pacal.

Žádnou výpověď nemuselo přijímat také vedení pražské Nemocnice Na Homolce. Podle Jitky Kalouskové, vedoucí oddělení PR a komunikace, je to i proto, že lékaři zde mají nadstandardní podmínky. „Lékaři mají dobré finanční ohodnocení, pracují se špičkovým vybavením a vedení nemocnice jim umožňuje i dlouhodobé zahraniční stáže,“ uvedla Jitka Kalousková.

Bez problémů jsou také v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Podle její mluvčí Jitky Zinke nemají v souvislosti

s akcí Děkujeme, odcházíme evidovánu žádnou výpověď. Odbory v obou těchto pražských nemocnicích nevyvíjely téměř žádnou aktivitu.

Nejvíce výpovědí dali lékaři v Brně ve Fakultní nemocnici u sv. Anny. V této nemocnici má přitom v dohledné době vzniknout Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC), které vytvoří pro zaměstnance mimořádné podmínky i platové možnosti. K protestní akci se přihlásilo 142 lékařů. Podle mluvčí nemocnice Šárky Urbánkové je to asi 24 procent.

Předáci LOK tvrdili, že nemocnici opustí padesát procent doktorů. „Ve skutečnosti je to tedy podstatně méně a navíc dva lékaři už vzali výpověď zpět,“ uvádí Urbánková. Ke stažení výpovědi se podle mluvčí chystají ještě minimálně tři další doktoři.

Účast na odborovém protestu na pracovišti, z nějž se má časem stát jedno z nejvýznamnějších středisek lékařského výzkumu v EU, je přesto překvapivě vysoká. Šarka Urbánková to vysvětluje tím, že k otevření ICRC dojde nejdříve za dva roky, ale lékaři od svaté Anny chtějí změnit platové poměry ihned.


Autoři

Dušan Spáčil, E15

Související články

7.1. Kolaps nemocnic nehrozí Kolaps nemocnic nehrozí
0 příspěvků
4.1. Na operace se v Praze může čekat déle Na operace se v Praze může čekat déle
0 příspěvků
20.12. Výpovědi se Praze nevyhnou, podali je hlavně neurologové Výpovědi se Praze nevyhnou, podali je hlavně neurologové
20 příspěvků

Komentovat článek: Nejlepší nemocnice lékaři neopouštějí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nejlepší nemocnice lékaři neopouštějí

Komentáře

další 3 komentáře
jerry Dr.Pacalovi  | 13. 01. 2011 18:06

Postoj LOK v onkol. ústavu je zcela pochopitelný. Ale, bohužel, nelze uznat jako lidsky a občansky správné postavit se za dobrou věc pouze v případě jasného vítězství. To má všechny znaky vypočítavosti. Ještěže takoví nejsou všichni. Lékaři, kteří jsou v takovémto kolektivu vzory či vůdci by se měli zamyslet, jestli svým mladším kolegům opravdu dávají to pravé poselství pro život. Nelze se na ně příliš zlobit, ale spíše mi je jich opravdu líto. Celý život je to bude mrzet, situací, kdy se takto ve společnosti "láme chleba" a člověk se má postavit na správnou stranu, není moc. O tom by jistě bývalí členové KSČ, lékaři , kteří to udělali jen "pro kariéru", mohli vyprávět. Zkuste být více čestnými lidmi a méně budovateli kariéry, pak budete i lepšími lékaři.

filip drobnost  | 10. 01. 2011 20:53

Kolik má Homolka za bod ? Kolik mají střešovice za bod?Určitě ne 90 h. Uroveň medicíny nedělají tato tzv.superpracoviště. 90 % toho co dělají, dělají všechna ostatní zařízení stejně dobře a to ještě levněji.

Hyde příjmy  | 10. 01. 2011 13:02

Je to jednoduché.na Homolce jsou příjmy lékařů takové,že nemají proč dávat výpovědi.V ÚVN zase příplatkc od armády za hodnost.... Jinak samozřejmě výpověd nepodávají ti,kteří porfitují z grantů event. firemních studií.Škoda,že těmto osobním prebendám dávají mnozí lékaři přednost před ziskem a povýšením celého lékařského stavu...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné