Přejít na obsah

Nejlepší péči zajistí devět univerzitních nemocnic

zpět
7.8.2007

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, které nemocnice vytvoří základní síť zdravotní péče. Devět univerzitních nemocnic, které zůstanou pod dohledem státu, se bude více specializovat na ty medicínské obory, v nichž patří ke špičce. Na ně také budou dostávat dotace...

Od začátku roku 2009 budou pacienti přesně vědět, kam se obrátit, když budou potřebovat tu nejnáročnější, vysoce specializovanou zdravotní pomoc. Ministerstvo zdravotnictví totiž rozhodlo, které nemocnice vytvoří základní síť zdravotní péče. Devět univerzitních nemocnic, které zůstanou pod dohledem státu, se bude mnohem více specializovat na ty medicínské obory, v nichž už nyní patří ke špičce. Na ně také budou od státu dostávat zvláštní dotace.

„Když bude chtít nemocnice investovat 100 milionů do oboru, který nebude rozvíjet, tak peníze nedostane,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

A na co se budou jednotlivé nemocnice specializovat? Tak například: Fakultní nemocnice v Motole se zaměří na dětskou onkologii, neurochirurgii a kardiochirurgii. U dospělých pak pacienti dostanou tu nejlepší péči v oborech, jako je ortopedie a chirurgie.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, iHNED.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

iHNED.cz

Komentovat článek: Nejlepší péči zajistí devět univerzitních…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nejlepší péči zajistí devět univerzitních…

Komentáře

dalších 7 komentářů
johana Re:Ostravaci!  | 9. 08. 2007 20:15

Žádný křik nebude, myslím, že je už stejně rozhodnuto.

Milan Šilhan Článek je ukázkou špatného chápání....  | 9. 08. 2007 12:31

k čemu jsou v kuilturních zemích "fakultní" nebo "univerzitní" nemocnice. Nemůže být ve spojení s nemocnicí univerzitní tlačen do veřejnosti dojem, že to jsou ty "nejlepší". Veřejné lůžkové zdravotní služby mají v Evropě svůj 200 let běžící vývoj, který nemocnice rozdělil podle specifickiých funkcí na všeobecné nemocnice městské-okresní maloprimariátové, městské-okresní víceprimariátové a velké nemocnice výukové veřejné "neuniveerzitní" ( s klinikami a katedrami ), to jsou naše dnešní "velké krajské" a konečnmě nemocnice fakultní, nebo univerzitní. Toto hovoří o horizontálním dělení nemocnic podle jejich účelu ( v EU mají definován rozsah výkonů ). Čímž není nic řečeno o kvalitě nemocnice, protože podle "kriterií kvality" může být i periferní nemocnice výuková a "vysoce kvalitní". Fakultní či univerzitní nemocnice poskytuje nejen celou pregraduální fakultní výuku a část postgraduální, ale i pokrytí potřeb vysoce specializované zdravotní péče a zajišťuje současně paralelní medicínský výzkum. Totéž v EU zajišťují v menší míře ( jde o granty a smluvní vztahy nemocnice-pojišťovny-univerzita-stát ) větší nemocnice výukové ( které poskytují absolventům i postgraduální status - nepotřebují centralizovaný doškolovák ) a menší, zaměřené zejména na výuku praktických lékařů a jejich spojení s klinickou lokální základnou. Univerzitní-fakultní nemocnice tedy nejsou "nejlepší", ale zejména vzdělávací, výzkumné a oborově speciální. Ještě před 70-ti lety v ČSR byl usazený praktik se svým 5-ti letým klinickým postgraduálním vzděláním, společensky i odborně na úrovni nemocničního primáře. S profesorem byl "rovným kolegou".

pepek Ostravaci!  | 8. 08. 2007 10:41

Kua co robite? To vas nezajímá, že vám Lulínek chce ukrást fakultní nemocnici, že noviny a on sám lžou ve zdůvodnění, že tam není Univerzita? To chcete panu Chrenkovi a třinecké mafii nechat vydělávat na lepší a lepší auta, jachty a jiné radosti? Z peněz, které ve stávající fakultní nemocnici končí zpět ve zdravotní péči??? Křičte, dělejte bugr, bombardujte své poslance ať vám pomůžou! kde je křik Univerzity? kde je ČLK ??????

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné