Nejlepší zdravotní sestry ve středu převzaly ceny Sestra roku

Nejlepší zdravotní sestry ve středu převzaly na pražském Žofíně ocenění Sestra roku 2005. Smyslem ocenění je poděkovat jim za jejich vytrvalou a obětavou práci. Nejlepší nemocniční a ambulantní sestrou se stala podpraporčice Miroslava Skalová, která byla členkou týmu britské polní nemocnice v regionu Basra v Iráku…

PRAHA – Nejlepší z nominovaných ve třech kategoriích vybrala odborná porota.

„Všichni jako pacienti uvítáme, když se setkáme se sestrou, která nám věnuje laskavý úsměv a hřejivé slovo, to může někdy pomoci víc než sofistikovaná, chladná technika,“ zhodnotil význam sester pro medicínu předseda poroty a šéf odborné lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jaroslav Blahoš.

Když organizátoři soutěže požádali vítězku kategorie nejlepší nemocniční a ambulantní sestra o to, aby napsala něco o sobě, pracovala právě v Iráku. „Každá zkušenost člověka posílí a donutí ho přemýšlet a vážit si zdánlivě všedních věcí,“ uvedla Skalová ve svém dopise. V současnosti tato drobná černovláska působí jako sestra v Centru letecké záchranné služby Armády České republiky.

Ocenění se vyhlašuje i v dalších dvou kategoriích: sestra v sociální péči a sestra ve výzkumu a vzdělávání. Nejlepší sestrou v sociální péči se letos stala Helena Fejkusová. Před pěti lety vyhrála konkurs na ředitelku projektu osobní asistence ve FrýdkuMístku. Tato služba umožnila od té doby zhruba 500 zdravotně postižených žít plnohodnotný život.

Vítězkou kategorie sestra ve výzkumu a vzdělávání byla Věra Wolffová, která působí na oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče Fakultní nemocnice v Ostravě.

Porota ji ocenila za to, že hledá nové cesty. Také přednáší, organizuje školení a publikuje. „Ošetřujte nemocné duší,“ vzkázala čerstvá vítězka publiku v sále.

Redakce odborného časopisu Sestra udělila také cenu za celoživotní dílo v ošetřovatelství. Získala ji bývalá hlavní sestra z nemocnice ve Šternberku Jana Minářová. Předávání cen se nezúčastnila, v červenci loňského roku zemřela při automobilové nehodě.

Návrhy podávali jak sami zdravotní sestry, tak lékaři. Pro každou kategorii byly nominovány čtyři finalistky, vítězky dnes večer vybrala odborná porota. Hlavním kritériem výběru byl zajímavý čin, který neobvyklým způsobem prospěl pacientům či kolegům. Časopis Sestra cenu vyhlásil letos již po šesté.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!