Přejít na obsah

Nejnáročnější VŠ? Vítězí medicína

zpět
26.1.2007

Kdyby někdo vyhlásil soutěž v náročnosti studijních oborů, medicína by určitě aspirovala na nejvyšší počet hlasů. Šest let tvrdého biflování a zpočátku i obávané řezničiny, kterou nevydrží zdaleka každý žaludek...

není opravdu pro všechny.

Přesto si osm lékařských fakult na českých vysokých školách může stabilně vybírat nejméně z trojnásobku uchazečů v poměru k množství, které mohou přijmout.

Jisté uplatnění

Nových studentů medicíny je rok co rok kolem tisícovky, české zdravotnictví by jich ale dokázalo vstřebat i dvojnásobek.

Z analýzy zaměstnanosti ve zdravotnictví, již zveřejnilo ministerstvo práce, totiž vyplývá, že na úřadech práce bylo k loňskému 30. září evidováno 347 nezaměstnaných lékařů, stomatologů a farmaceutů - z toho 92 absolventů -, současně ale bylo hlášeno 451 volných míst pro lékaře, stomatology a farmaceuty.

Prestižní povolání

Kromě skvělých možností uplatnění je lékařské povolání v očích veřejnosti také vůbec nejrespektovanější profesí - alespoň to vyplývá z rozsáhlého průzkumu mezinárodní analytické společnosti GFK-Gruppe, který byl proveden mezi občany 19 evropských zemích. Výsledek zní zcela jednoznačně: ve všech zemí je nejrespektovanějším povoláním lékař, následuje učitel.

Nejrespektovanější ale neznamená nejlépe finančně ohodnocené.

Finanční ohodnocení lékařů se v jednotlivých zemích dle poslední studie OECD Health at a Glance 2005 značně liší. Z evropských zemí jsou nejvyšší příjmy lékařů oproti průměrné mzdě v dané zemi v Belgii a v Nizozemsku.

Naopak nejméně přesahují průměrnou mzdu lékaři v Česku a Maďarsku, a to bez ohledu na to, zda se jedná o zaměstnance nemocnic či soukromé lékaře.

Průměrný plat: 38 634 korun

Podle posledních vydaných statistik dosáhla v Česku průměrná měsíční mzda lékařů v roce 2005 výše 38 634 korun a meziročně se zvýšila o 1541 korun, tj. o 4,2 procenta. Průměrné tarifní platy lékařů činí 18 786 korun a jejich podíl na celkové průměrné mzdě představuje 48,6 procenta.

Nenárokové složky platu -osobní příplatky a odměny - ve výši 7297 korun se meziročně zvýšily o 3, 4 procenta.

Dalšími podstatnými složkami platu lékařů - 17,3 procenta z celkové průměrné mzdy - jsou plat za práci přesčas a odměna za pracovní pohotovost, které představují v měsíčním průměru 6 668 korun.

222 hodin přesčasů

Počet hodin práce přesčas na jednoho lékaře činí 222 hodin s hodinovým platem 222 korun, počet hodin pracovní pohotovosti lékařů 422 hodin s odměnou 73 korun za hodinu.

Z celkového počtu hodin pracovní pohotovosti představuje 212 hodin pracovní pohotovost na pracovišti, tj. 50,2 procenta.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Nejnáročnější VŠ? Vítězí medicína

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nejnáročnější VŠ? Vítězí medicína

Komentáře

dalších 7 komentářů
BOB Re:Priority a celkově úroveň mezd v ČR  | 28. 01. 2007 15:13

Dokud psuedokapitalistický stát bude bránit podnikání, nemůže vzniknou střední vrsta!

ola Re:Priority a celkově úroveň mezd v ČR  | 28. 01. 2007 12:02

Vážený pane dr., na vši Jacutin na recept- doplatek cca 15 Kč, bez receptu cca 100Kč ... nejdražší je nějaký franc. šampón( nepamatuji si jméno). cca 240 Kč. Ti Vámi uvádění rodiče mají asi jiné priority, než zdraví vlastních dětí, zkuste je navšívit doma a budete překvapen, na co jiné peníze mají...

Psycholog Priority a celkově úroveň mezd v ČR  | 27. 01. 2007 12:14

Vyšší platy by měli mít nejen lékaři a učitelé. Nejhorší je, že za prioritu ve výši mezd vyplácených z peněz daňových poplatníků považují politici sami sebe a s odvoláním na prestiž si přidávají i když na to stát nemá. Průměrný občan v ČR by měl ve srovnání s občany EU na své výplatní pásce uvidět částku okolo 50 000,- kč. Navíc nechápu z čeho naši politici vypočítali minimální mzdu, kterou by ODS dle některých médiálních zpráv ráda zrušila s tím, že méně kvalifikovaní nebo nekvalifikovaní mohou pracovat ještě za menší plat. Ale jak tito lidé pak mohou zaplatit kvalitní lékařskou péči, zabezpečit vzdělání svých dětí a vůbec splácet nějaké bydlení, to je při západních cenách na trhu důležitou otázkou. Výsledek je ten, že moji kolegové již zaregistrovali případy pernamentně zavšivených dětí, jejichž rodiče se odvolávají na to, že na přípravky proti těmto parazitům nemají dostatek financí. A dál, kde je vidět trestní nebo finanční postih tunelářů a nezoodpovědných manažerů krachujícíh podniků, jejichž nezdary na ekonomice opět hradí daňoví poplatníci? Nebo, kdy bude na dohled útlum sociálních dávek pro rodiče, kteří dětem odmítají poskytnout vzdělání nebo je posílají do školy, jen když se jim to hodí? Jestli to takhle půjde dál, tak nevidím reálně, že v ČR vznikne skutečná střední třída a tím pádem stoupne i životní úroveň v Česku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné