Přejít na obsah

Nejusměvavější nemocnicí v ČR je podle průzkumu pražská vojenská

zpět
26.11.2015
Ústřední vojenská nemocnice, ÚVN
zvětšitÚstřední vojenská nemocnice, ÚVN
Autor: Martin Pinkas

Ústřední vojenská nemocnice, ÚVN | Autor: Martin Pinkas

 

Nejusměvavější nemocnicí v Česku je pražská Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) spolu se Surgal Clinic. Finančně nejzdravější jsou Nemocnice České Budějovice a pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Žebříček finančního zdraví zveřejnila dnes společnost Nexia. Koresponduje s žebříčkem společnosti HealthCare Institut (HCI), v němž v oblasti finančního zdraví IKEM a Nemocnice České Budějovice rovněž zvítězily.

Auditorská společnost Nexia sestavila letos podruhé žebříček z účetních závěrek sestavených k 31. prosinci 2014. Poskytlo je 86 ze 156 nemocnic akutní péče, všechny fakultní a velké nemocnice, vzorek tak představuje 95 procent objemu ústavní péče, řekl na odborné konferenci HCI Jakub Kovář ze společnosti Nexia.

Celkový majetek zkoumaných nemocnic je 156 miliard korun, tržby 133 miliard korun, což je 3,12 procenta HDP, přičemž celý sektor zdravotnictví se podílí necelými sedmi procenty.

„Tvrdíme, že nemocnice, která má dostatek prostředků na úhradu závazků, není předlužená, platí závazky v přiměřeném čase, má vhodnou strukturu kapitálu, to znamená staví budovy a vybavuje operační sály z dlouhodobých zdrojů, investuje do svého majetku a dokáže adekvátně odměnit svůj personál, tak by také měla být přívětivá k pacientům,“ řekl.

Pro letošní vítěze toto tvrzení podle Kováře skutečně platí, nejlépe dopadly z pohledu pacientů právě nemocnice ekonomicky zdravé.

Z pohledu finančního zdraví se první umístila Nemocnice České Budějovice, druhý IKEM, třetí brněnský Masarykův onkologický ústav (MOÚ), čtvrtá Fakultní nemocnice Plzeň a pátá pražská Fakultní nemocnice Motol.

Mezi přímo řízenými zvítězil v aspektu finančního zdraví IKEM následován MOÚ, fakultními nemocnicemi Plzeň a Motol a do první pětice se dostal pražský Ústav pro péči o matku a dítě.

Nejusměvavější nemocnice byly vyhodnocovány v charitativním projektu B.Braun pro život. Anketní lístky vyplnilo 70.705 hospitalizovaných pacientů ve 156 nemocnicích s akutními lůžky. Přes 80 procent pacientů odpovědělo, že se na ně personál usmívá často nebo velmi často.

„Vlídné zacházení a chápavý přístup ze strany ošetřujícího personálu výrazně pomáhá překlenout nejistotu a obavy pacientů z očekávaných zákroků. Úsměv zdravotníky nic nestojí, ale jeho efekt je vyčíslitelný,“ shrnul člen vedení skupiny B.Braun Martin Kuncek.


Komentovat článek: Nejusměvavější nemocnicí v ČR je podle průzkumu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné