Největší centrum na testování viru HIV v ČR má finanční potíže

Titulní obrázek

Více než tři miliony korun ročně získá z dotací ministerstev zdravotnictví, práce, vnitra a z magistrátu. Téměř dva miliony pak přicházejí z darů různých organizací a firem. Celkové výdaje centra nicméně převýšily příjmy zhruba o milion…

Největšímu centru na testování viru HIV v ČR, pražskému Domu světla, hrozí kvůli nedostatku peněz omezení provozu. ČTK to sdělil ředitel centra Miroslav Hlavatý. Za posledních osm let poradnu navštívilo 13.423 lidí, provedeno bylo 12.707 krevních testů. Dům světla hledá nové sponzory, ale i dobrovolníky, kteří by pro centrum pracovali bez nároku na mzdu.

V Česku se počítá s necelou tisícovkou případů nákazy virem HIV, u 218 lidí propukla choroba AIDS a 125 jí už podlehlo. Pracovníci pražského Domu světla loni provedli téměř 60 procent všech anonymních HIV testů v zemi.

Více než tři miliony korun ročně získá Dům světla z dotací ministerstev zdravotnictví, práce, vnitra a z pražského magistrátu. Téměř dva miliony korun pak přicházejí z darů různých organizací a firem. Celkové výdaje centra nicméně převýšily příjmy zhruba o jeden milion korun.

Dům světla v současnosti hledá nové dobrovolníky pro obsluhu linky AIDS pomoci a zajišťování preventivních akcí. Vedle osobního poradenství a konzultací přes telefon a e-mail, testování a preventivní akce ve školách nabízí Dům světla také azylové bydlení pro lidi s nákazou HIV.

Cílem je pomoci těmto lidem vyrovnat se s problémem a znovu se integrovat do společnosti. Dům nabízí 15 lůžek v pěti pokojích, pro každého zhruba na jeden rok. Klienti za pobyt platí 50 korun denně. Loni služeb azylového bydlení využilo 32 lidí.

Léčba HIV infekce je stále efektivnější, lékaři však upozorňují, že pomáhá včasné odhalení nákazy. V letech 1998 až 2000 každý pátý člověk diagnostikovaný jako HIV pozitivní zemřel do tří měsíců – na testy totiž přišel, když už bylo pozdě.

Němečtí vědci přišli nedávno s nadějnou metodou možné léčby AIDS. Podařilo se jim odstranit genotyp HIV z infikované buňky. Vědci budou metodu dále testovat a doufají, že by se jí mohlo AIDS léčit už za deset let.

ČTK

Největší centrum na testování viru HIV v ČR má finanční potíže
Ohodnoťte tento článek!