Přejít na obsah

Největším lékařským protestem za 10 let bylo Děkujeme, odcházíme

zpět
9.2.2017
Účastníci demonstrace 21. 9. 2010.
zvětšitÚčastníci demonstrace 21. 9. 2010.
Autor: Leoš Chodura

Účastníci demonstrace 21. 9. 2010. | Autor: Leoš Chodura

 

Výběr velkých lékařských protestů od roku 2006 (odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil stávkovou pohotovost).

26. ledna 2006 - Lékárníci uspořádali svou první demonstraci. Před ministerstvem zdravotnictví se jich sešlo na 1500. Nesouhlasili s kroky tehdejšího ministra Davida Ratha (ČSSD), snížením obchodní přirážky na léky o tři procenta a s pozdními platbami za léčiva od pojišťoven. Koncem ledna manifestačně zavřeli na tři hodiny lékárny.

20. až 26. května 2006 - Týden zdravotnického neklidu vyhlásil krizový štáb lékařů, lékárníků a malých nemocnic. Péče se neomezila, akce namířené proti krokům ministra Ratha byly symbolické. Zdravotníci demonstrovali v Brně a v Ostravě. Akci zakončili 26. května nespokojení zdravotníci a pacienti v Praze demonstrací a průvodem od sídla MZ k úřadu vlády.

14. února 2007 - Většina praktiků a pediatrů ve Zlínském kraji, na jižní Moravě, v Olomouckém kraji, na Vysočině a v okrese Plzeň-sever uzavřela své ordinace. Lékaři protestovali proti tomu, že jim VZP platí za léčení méně, než by chtěli.

28. března 2007 - Praktičtí lékaři opět neordinovali. Ve Zlínském kraji zavřeli většinu ordinací, připojili se lékaři z Vysočiny, Jihomoravského, Olomouckého či Karlovarského kraje a další jednotlivci z celé republiky. Zapojilo se asi 70 procent dětských lékařů a asi 25 procent praktiků pro dospělé. Lékaři nesouhlasili s výší plateb od zdravotních pojišťoven.

19. září 2007 - Většina praktických lékařů a pediatrů zase zavřela ordinace, v některých regionech to bylo i více než 90 procent ordinací. Protestovala tak proti navrhované výši úhrad za péči pro další rok.

24. června 2008 - Hodinové výstražné stávky proti reformám kabinetu Mirka Topolánka se podle pořádající Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zúčastnilo 985.000 lidí, práci jich na hodinu přerušilo 306.000. Součástí byl protest zdravotníků proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Stávky se zúčastnili zaměstnanci všech fakultních nemocnic v ČR i některých dalších zdravotnických zařízení. Nemocnice často omezily provoz a fungovaly jako o víkendech, někde se zdravotníci k akci připojili jen symbolicky.

18. května 2010 - Lékařské odbory odstartovaly kampaň nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme. Připravenost podat výpověď vyjádřily svým podpisem tisíce nemocničních lékařů, členů i nečlenů LOK-SČL. V nemocnicích jich pracovalo dohromady 16.000. Akce skončila v únoru 2011 dohodou protestujících s ministerstvem zdravotnictví.

1. března 2013 - Lékaři protestovali proti hrozícímu poklesu příjmů ambulancí i nemocnic, kampaň zorganizovala v ambulancích lékařská komora, v nemocnicích lékařské odbory. Akce byla spíše symbolická, byly vyvěšeny letáčky, na některých místech se ale neordinovalo a část zařízení přešla na víkendový provoz.

12. září 2016 - Praktičtí lékaři pohrozili, že uzavřou své ordinace. Chtěli tak upozornit na dlouhodobé potíže primární péče pro dospělé, nedostatečné úhrady a malé kompetence. Svůj protest praktici odvolali poté, co se dohodli s ministerstvem zdravotnictví na růstu úhrad pro rok 2017 a dalších požadavcích.

8. února 2017 - Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil stávkovou pohotovost. Důvodem je neutěšená situace v jihomoravské záchranné službě. Záchranáři jsou podle odborů dlouhodobě přetěžováni a šikanováni svými nadřízenými. Stávkovou pohotovostí chtějí odbory dosáhnout odvolání ředitele jihomoravských záchranářů Milana Klusáka.


Komentovat článek: Největším lékařským protestem za 10 let bylo…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Největším lékařským protestem za 10 let bylo…

Komentáře

další 3 komentáře
Bohumír Šimek Soudruzi nedopustí  | 9. 02. 2017 15:46

To si ani komunisti nedovolili, aby je směl řídit nevzdělaný p*tomec s MBA, který má násobně vyšší plat než lékaři a navíc rozkjádá naše peníze na naše zdraví po statisících!

Bohumír Šimek Utekl jsem do důchodu!  | 9. 02. 2017 15:42

Lékaři protestují zbytečně! Všem je to jedno, co si myslí lékaři a jejich sestry! Všichni chtějí jen komunistické zdravotnictví. Tak ho budou mít se všemi jeho negativy. A nejspíš bez lékařů a bez sester! Kvality si dnes neváží ani politici, ani VZP, ani pacienti... A důsledky vidí každý z nás!

104 Soudruzi nedopustí  | 9. 02. 2017 10:36

Nedopustíme ohrožení zdraví a životů, hřímal odposlouchané fráze v TV radní JM kraje. Že by zaintuboval, zhodnotil glykemii, zavedl infuzi ? Když to někdo neudělá, bezvědomý na chodníku zemře. Nezavede, netuší, radí, řídí. Takové můžeme ve zdravotnictví přehazovat lopatou. "Dělníci", co umí, nepřijedou, nejsou. Zbylí stávkují, protože je "řídí" straníci, kteří netuší, co řídí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné