Největším rizikem pro pacienty nemocnic jsou infekce

Titulní obrázek

Největší riziko pro pacienty nemocnic představují infekce, nakazí se osm až deset procent hospitalizovaných pacientů. Někdy to mohou být banální onemocnění, někdy však mohou pacienta zahubit. K prevenci přitom stačí, aby si zdravotníci řádně myli a dezinfikovali ruce. To však dodržuje jen asi 15 až 30 procent zdravotníků…

řekl David Marx ze Spojené akreditační komise České republiky na první celostátní konferenci Dny bezpečí v Jihlavě.

Odborná zdravotnická veřejnost se během konference zabývala problematikou kvality a bezpečí v současné zdravotní péči.

Druhým nejčastějším rizikem je podle Marxe záměna pacienta. „Naštěstí už i naše nemocnice vybavují pacienty identifikačními náramky, které pravděpodobnost záměny snižují,“ podotkl Marx. Pacienti by podle něj například neměli váhat zeptat se sestry, zda podávaný lék je opravdu určen pro ně. „Zdravotník je poskytovatelem služby, která mi má zlepšit zdraví. Nic cennějšího nemám, je proto lepší být v bezpečí, než mít dobré vztahy s personálem,“ uvedl Marx. Zdravotníci se podle něj musejí nejčastěji bránit útoku agresivních pacientů.

Konference, na které se tyto problematiky projednávaly, je podle krajského radního Pavla Hájka součástí procesu, který kraj Vysočina nastartoval po takzvaných heparinových vraždách v nemocnici v Havlíčkově Brodě, z nichž je podezřelý bývalý zdravotník Petr Zelenka. Všechny krajem zřizované nemocnice zahájily akreditační proces, který by měl přinést zlepšení kvality ošetřovatelské péče a zvýšení bezpečnosti pacientů.

Akreditace začala letos v červenci kontrolou vedení zdravotnické dokumentace. Teď probíhají audity na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních. Proces, na který kraj uvolnil dva miliony korun, bude završen koncem příštího roku. „Vysočina bude prvním krajem v Česku, který bude mít akreditované všechny své nemocnice,“ řekl Hájek.

V havlíčkobrodské nemocnici přijali podle mluvčí Petry Černo krátce po skandálu řadu opatření. V nemocnici pracuje 25 interních auditorů, kteří pravidelně na odděleních kontrolují nakládání s léky a vedení zdravotnické dokumentace. „Zavedli jsme identifikační pásky pro pacienty, pod dohledem kamerového systému je sklad léků a zdravotnického materiálu i únikové cesty,“ řekla mluvčí. Lékaři a zdravotnický personál se školí v komunikaci s pacienty.

Jaroslav Buček, ČTK

Ohodnoťte tento článek!