Nejvíce dluží záchranářům na jižní Moravě Rakušané

Titulní obrázek

Největšími dlužníky jihomoravské záchranné služby jsou z cizinců Rakušané. Zatímco ještě před několika lety evidovala služba v součtu největší nedoplatky od obyvatel zemí bývalého Sovětského svazu, nyní je předstihli obyvatelé sousedního Rakouska…

Peníze se navíc záchranářům nedaří vymáhat. Dlužníkům píšou dopisy v němčině, ti ale většinou nereagují, řekl ředitel záchranné služby kraje Luděk Kašparovský.

Dlužníky záchranářů se stávají cizinci, kteří vyjedou do Česka, aniž se pojistili. Nenadále je pak překvapí infarkt nebo havarují v autě a záchranáři jim v takovém případě poskytují pomoc. Odvážejí je také do nemocnic. Suma, kterou by jim jednotlivec měl po převozu zaplatit, se podle Kašparovského pohybuje mezi 2000 až 3000 korun. V součtu za celý rok však záchranná služba postrádá statisíce, řekl.

Dlužníky záchranná služba obesílá – dopisy vždy formuluje v jazyce země, kde pacient bydlí. Reakce je ale podle ředitele velmi vágní, záleží spíš na morálním kreditu nemocného, zda zaplatí. „Troufnu si říct, že při mém zranění nebo onemocnění v Rakouské republice by ten postup byl daleko agresivnější,“ uvedl Kašparovský.

Problém dnes zmínil na setkání jihomoravských lékařů s ministrem Tomášem Julínkem. Toho obtížná vymahatelnost dluhů překvapila. „To si myslím, že vymahatelná pohledávka je. V rámci úmluv by to mělo jít,“ řekl. Na Kašparovského nesouhlas pak reagoval tak, že to asi není snadná dovednost a záleží na té které nemocnici, jak se s potíží dokáže vypořádat. „Jsou lidé, kteří to umí,“ uzavřel.

Lucie Kučerová, ČTK

Ohodnoťte tento článek!