Několika nemocnicím hrozí kolaps

Pacienty z Mělnicka, Berounska a Nymburska může za dva týdny čekat nepříjemné překvapení. Pokud jsou pojištění u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), mohou mít problémy v nemocnici. Lékaři je ošetří jen v akutních případech, důležité vyšetření a operace odloží na neurčito…

VZP zpochybnila smlouvy se třemi nemocnicemi. S dalšími nepočítá připravovaný zákon

Střední Čechy –

Důvod? Včera se vyhrotil spor Středočeského kraje a VZP. „VZP nám poslala zpátky faktury za patnáct milionů korun,“ prohlásil výkonný ředitel mělnické nemocnice Jan Galský.

Milionové faktury za září, říjen a část listopadu dostaly zpátky také nemocnice v Berouně a Nymburku. Pojišťovna prohlásila smlouvy s těmito nemocnicemi za neplatné.

Podle VZP pozbyly dokumenty platnost poté, co krajský úřad převedl nemocnice v Mělníku, Berouně a Nymburku pod správu větších nemocnic, které fungují jako obchodní společnosti – v Mladé Boleslavi, Kladně a Kolíně.

„VZP téměř ve všech částech kraje odmítá platit. Celkem jde asi o třicet milionů korun. Naše smlouvy s pojišťovnou ale platí,“ rozčílil se včera hejtman Petr Bendl.

„Ohroženy jsou všechny plánované operace a vyšetření,“ upozornil Galský. Pokud se situace nevyřeší do konce roku, přímo v Mělníku by se musela výrazně omezit lůžka následné péče a došlo by zřejmě i na propouštění zaměstnanců.

Pojišťovna se brání. „Jedná se o formální nejasnosti v dokumentaci, které je třeba vyjasnit. Vztah nemocnice s pojišťovnou musí být zcela v pořádku,“ uvedl mluvčí VZP Jiří Suttner.

Poslanec ODS Petr Tluchoř navíc včera zveřejnil seznam nemocnic, s nimiž do budoucna nepočítá návrh připravovaného zákona a měly by se zrušit. V kraji to jsou:

Nemocnice Beroun, Městská nemocnice Čáslav, Nemocnice v Brandýse nad Labem -Staré Boleslavi, ANESAN s.r.o., Český Brod, Nemocnice s poliklinikou Český Brod, P-P Klinika Kladno, s.r.o., Městská nemocnice Neratovice, Nemocnice Městec Králové, Nemocnice Říčany, a.s., MEDITERRA – Sedlčany, s. r. o., Nemocnice Slaný. ČSSD však toto tvrzení popřela.

ČTK

martin sedláček

PTÁM se na JEDINÉ: mají středočeské nemocnice regulerní platnou smlouvu s

VZP na základě proběhlých výběrových řízení??? Odpoví někdo konkretně?

Robert Bocek

Péče byla přece řádně nasmlouvaná u příspěvkových organizací, tak proč je

kraj rušil, založil si akciovky, aniž by měl řádně dle výběrového řízení nasmlouvanou úhradu za péči. Kdo tedy ohrožuje zdraví pojištěnců? Kdo zrušil

něco co fungovalo sice špatně, ale fungovalo, a vytvořil něco co nemá zajištěné financování podle zákona a teď hystericky křičí? Přece nejdříve zajistím vše tak, jak ukládá zákon a teprve potom zruším jedno a založím druhé a ne naopak.


Několika nemocnicím hrozí kolaps
Ohodnoťte tento článek!