Některá města si lékařské pohotovosti zatím zachovají

Titulní obrázek

Lékařskou pohotovost budou od 1. ledna. 2008 zajišťovat na Vysočině nemocnice Havlíčkův Brod, Jihlava, Nové Město na Moravě, Pelhřimov a Třebíč. Přes střediska Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina bude zajištěna možnost ošetření i v Náměšti nad Oslavou a ve Velkém Meziříčí…

Služby tzv. LSPP však z vlastních rozpočtů alespoň dočasně zachovají i města Humpolec a Žďár nad Sázavou, na Moravskobudějovicku se o tom zatím jedná.

Většinu úloh lékařské pohotovosti převzala Zdravotnická záchranná služba (ZZS), která poskytuje odbornou pomoc v případě všech neodkladných stavů. Už během příštího roku vznikne nové výjezdové pracoviště ZZS v Jemnici.

Důvodem je špatná dostupnost této části regionu a také maximální snaha zřizovatele ZZS o kvalitní a rychlou záchranu životů.

Pacienti často zneužívají situace

„Dnes lékařská pohotovost slouží hlavně pro případy, kdy dojde ke změně zdravotního stavu nebo zhoršení chronického onemocnění a nelze již čekat na řádné ošetření praktickým lékařem. Ze statistik sice plyne, že takových situací je poměrně málo, a služba je proto málo využívána, ale o to častěji zneužívána. Navíc z informací poskytnutých krajskými nemocnicemi vyplývá, že řada pacientů lékařské pohotovosti, kteří ji navštíví se skutečným problémem, bývá následně hospitalizována nebo je nutné jejich další vyšetření v nemocnici a dochází k opakování úkonů,“ konstatoval náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Hájek (ODS).

„Zdravotní komise bude fungování pečlivě sledovat. Vedení kraje i komise mají společný zájem zjistit, zda tento způsob péče o pacienty v mimoordinační době praktických lékařů a specialistů přinese očekávané zvýšení kvality zdravotní péče a samozřejmě i efektivnější využití vynaložených finančních prostředků. Předpokládám, že první posouzení změn přijde po prvních třech měsících fungování nového systému,“ připojil své stanovisko předseda krajské zdravotní komise Jiří Běhounek.

Jana Pechová, Právo

Ohodnoťte tento článek!