Některé lékárny klamou pacienty, poplatky odečítat musejí

lékárna

Lékárny, které vyzdvihují jako svoji výhodu odečtení třicetikorunového poplatku z ceny léku, se dopouštějí klamavé reklamy. Podle zákona tuto slevu musí poskytovat každá lékárna, dochází tak mnohdy k matení pacientů.

Na problematiku upozornila Česká lékárnická komora, podle ní je totiž taková praxe čím dál tím častější. „Jestliže tedy některé lékárny vydávají tuto slevu za vlastní výhodu, která je odlišuje od ostatních, klamou tím pacienty. Kromě toho porušují zákon, který zakazuje vydávat zákonnou povinnost za obchodní výhodu,“ uvedl prezident komory Stanislav Havlíček.

Podle něj se komora dlouhodobě zasazuje o korektní a pravdivé informování pacientů, klamavá reklama by měla být ve zdravotnictví pečlivě sledována a příslušnými úřady důsledně trestána.

Komora zatím nebude dávat podnět úřadům k přezkoumání, chce na nešvar jen upozornit.

GML: Na nekalou soutěž jsme již upozornili

Grémium majitelů lékáren (GLM) uvedlo, že na nekalou soutěž krajských lékáren upozorňovalo už od loňského roku, podávalo na jejich provozovatele žaloby a příslušné krajské soudy vydaly ve všech případech předběžná opatření.

„Informace uvedená dnes komorou je pouze jednou ze tří součástí těchto podávaných žalob. Vedle klamavé reklamy členové GML žalovali současně zneužití dobrých mravů v obchodní soutěži a způsobenou újmu jiným soutěžitelům. Samotná klamavá reklama bez těchto dalších dvou podmínek by totiž k soudnímu rozhodnutí nestačila,“ uvedl pro ČTK předseda představenstva GML Marek Hampel.

Dodal, že na nekalou soutěž při proplácení poplatků upozornila v červnu svým předběžným vyjádřením také Evropská komise.

Skutečný doplatek pacienta se nyní počítá podle složitého vzorce, do něhož se dosazuje i regulační poplatek. Pacient platí 30 korun za položku na receptu, na jednom formuláři mohou být nejvýše tři položky.

Vládní koalice to chce změnit, platit by se mělo jen za celý recept, předběžně 30 korun, ve variantách ale jsou i částky od deseti do 50 korun.

Některé lékárny klamou pacienty, poplatky odečítat musejí
Ohodnoťte tento článek!