Přejít na obsah

Některé léky od dubna přechodně zdraží

zpět
1.4.2010
lékárna
zvětšitlékárnaZdroj: www.pharmacie-carnot-douai.com

lékárna | Zdroj: www.pharmacie-carnot-douai.com

 

Ode dneška zaplatí lidé za některé léky, například na krevní tlak, astma, Alzheimerovu chorobu, až o desetikoruny víc než dosud.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) totiž snižuje jejich úhradu ze zdravotního pojištění mnohde o desítky procent a to znamená, že doplatek pro pacienta bude o tento rozdíl vyšší.

„Například na jedno balení léku Enap (30 x 10 mg) na krevní tlak pacient nedoplácel nic a nově doplatí 50 korun,“ řekl Právu včera Michal Hojný, viceprezident lékárnické komory. Podle jeho slov lékárníci včera pozdě odpoledne ještě neměli takzvaný číselník, který vydává SÚKL a jímž se nové úhrady od pojištění stanovují.

„K 1. dubnu jsou pravomocně zveřejněny změny úhrad u řady lékových skupin, především jsou to léky proti vysokému krevnímu tlaku, ať jde o AC inhibitory, betablokátory, kalciové blokátory a hypolipidemika,“ řekl již dříve Právu ředitel SÚKL Martin Beneš.

Pojišťovny tedy za tyto léky neplatí víc než jinde v EU, ale pacient rozdíl doplatí ze své kapsy. To mohou být přechodně desetikoruny, možná i stokoruny. Ústav očekává, že firmy sníží ceny těchto medikamentů, aby se do nových úhrad vešly. Podle Beneše je to v jejich obchodním zájmu a v minulosti se tak vždy stalo.

Některé firmy už tak učinily, jiné zatím ne. Než se tak stane a než lékárny prodají současné zásoby, mohou lidé přechodně zaplatit víc.

To může trvat několik dnů i týdnů a až praxe ukáže, jak se firmy a distributoři novým podmínkám přizpůsobily.

V každé skupině léků na určité choroby ale vždy bude nejméně jeden lék, který je plně hrazen ze zdravotního pojištění a pacient si ho může vyžádat. Pak nedoplatí nic.

„Řada léků prošla revizí cen a pacient by měl celkově doplácet méně,“ řekla Právu ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Podle ní budou mít nové ceny od dubna stovky léků i proto, že dvanáct skupin léků bylo přeřazeno z kategorie neregulované do regulace.

Podle Marka Hampela, předsedy představenstva grémia majitelů lékáren, ceny léků by měly být všude stejné. Pak by pacient dopředu věděl, kolik bude doplácet.

Doplatky se dál budou lišit

To však dosud není, ač se o tom diskutuje již několik let.

Doplatky za stejný lék se tak dál budou v lékárnách lišit, protože to závisí na marži, kterou lékárna nasadí.


Komentovat článek: Některé léky od dubna přechodně zdraží

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Některé léky od dubna přechodně zdraží

Komentáře

dalších 7 komentářů
MSDF vsichni jsme obeti  | 1. 04. 2010 19:57

sorry, ten text se nejak mezi sebou propletl

MSDF Některé léky od dubna přechodně zdraží  | 1. 04. 2010 19:55

muj dream job je pracovat u farmafirmy a vymyslet vsechny ty kokotske nazvy. Vsude na svete vim, co je co, ale v Cesku uz fakt ne.

MSDF vsichni jsme obeti  | 1. 04. 2010 19:52

zidobolsevickeho spiknuti, ale nechci to tady rozpitvavat do podrobnosti. Cesko je doslova odriznute od pristupu k cenove pristupnejsim lekum. I kdybyste si je nechal poslat ze zahranici, celnici to zabavi, ze byste jako moh vohrozit svoje zdravi. Udelejme nejaky drogovy deal - ja Vam treba budu pasovat namisto Fosamaxu stejne ucinny Osteofos za 1/2 cenu, uz jenom z humanitarnich duvodu pro nemajetne osteoartriticky. ... Jo jeste se chci vyjadrit k te pi.....ne s pseudoefedrinem. Chtel jsem si v cesku predepsat znamemu sertralin na depresi nad tou lokalni ubohosti. Pres internet jsem si udelal razitko, objednal tiskopisy receptu, prislo to vsechno na adresu toho pana v poradku na dobirku. .E-mailem jsem mu napsal, jak to vyplnit a bylo to. Jo, pokrok nezastavis. Ale cesky lid je potreba udrzovat v tuposti, protoze to prospiva byznysu. jak ma recept vyplnit a pak uz mohl do lekarny. ... Btw, kuwa, nechcete reba razitko SUKLu nebo MZCR? Ja to objednam a pristi tyden to mate.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné